Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Doğum Esnasında Bebekler

Doğum Esnasında Bebekler

Fetal Kalp Hızı: 40-55 mmHg basıncın kafa içinde oluşması ile birlikte, fetal kalp hızında yavaşlama görülür. Vagal kontrolün altında olan santral sinir sisteminin, hipoksik depresyonu erken deselerasyona yol açar. Erken deselerasyon, normal fetüsler için tehlike oluşturmaz.
Doğum Eyleminde Fetüsün Asit-Baz Dengesi
Kontraksiyon zirve noktasına ulaştığında, fetüse giden kan miktarı azalır ve sonuçta fetal PH’da yavaş bir düşme gelişir. İkinci devrede uterus kontraksiyonları güçlenmeye ve süreleri uzamaya başladığında anne kontraksiyon sırasında bebeği iterken fetal PH’da hızlı bir düşme görülür. Fetal PCO2 artar ve oksijen saturasyonu yaklaşık %10 düşer.
Fetal Hareketler
35. ve 40. haftalarda fetüsün solunum hareketleri annenin yemek yemesinden sonraki ikinci, üçüncü saatlerde artar. Anne geceleri uyurk-ende fetal hareketler artar. Term’de sağlıklı bir fetüste iki saat süren solunumsuz dönemler görülebilir. Spontan doğumun başlamasından yaklaşık üç gün önce fetal solunum hareketlerinin belirgin bir şekilde azaldığı da rapor edilmiştir.
Termdeki bebeklerde bir saat içerisinde yaklaşık 20-50 hareket görülebilir. Fetal hareketler eylemde veya eylemden önce sayıca artmazlar.
Hemodinamik Değişiklikler
Fetal kapillerde ve intervillöz mesafede bulunan gazlar ve besin maddeleri fetal kan basıncına bağlı olarak değişir. Fetal kan basıncı, normal fetüslerde uterus kontraksiyonlarının yol açtığı anoksik periyotlara karşı koyucu bir rol oynar. Fetal ve plasental depo fetüsü bu oksijensiz periyotlardan koruyabilecek özelliğe sahiptir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.