Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelik Testi Hakkında Tüm Detaylar

Hamilelik Testi Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Gebelik,annelik.. Tüm belirtiler var ama emin olamıyorsunuz. Çünkü sonucun istediğiniz gibi çıkmayabileceğini biliyorsunuz. Ya da bu sorumluluğa hazır değilsiniz ve olumlu bir sonuç istemiyorsunuz. Emin olmanız için tek yolunuz hamilelik testi.

Sonuca yönelik beklentiniz ne olursa olsun ilk olarak bilmeniz gereken birkaç önemli durum var. Birlikteliğin hemen ardından gebeliğe yönelik belirtilerin oluşması mümkün değildir. Belirli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Sonucu öğrenmenizin zamanının geldiğini ise adet günlerinizdeki gecikmelerin olmasıyla farkedebilirsiniz. 1 ya da 2 günlük gecikmeler doğal karşılanırken 3 gün ve fazla gecikmeler sizi bir şeyler yapmaya zorlamaktadır. O zaman hemen harekete geçip ilk olarak bir eczaneye gitmeniz gerekmektedir. Gebeliğin varlığından haberdar olmanızın en pratik ve basit yolu eczanelerden alabileceğiniz hamilelik testi çubuklarıdır.Hemen her marka test çubuklarında sonucun doğruluk payı %99 olarak belirtilmektedir. Kullanımı oldukça basittir. Alacağımız üründe bir adet idrar koyma haznesi ve sonuç okuma alanı bulunmaktadır. Gerekli miktarda idrarı hazneye koyduktan kısa bir süre sonra sonuç okuma alanında kırmızı ya da farklı bir renkte belirecek bir çizgi çıkacaktır. Bu hamile olduğunuzu göstermez çünkü test henüz bitmedi. İdrarın , sonuç okuma haznesinin tamamına yayılmasını beklemeniz gerekmektedir. Eğer idrarın tamamen yayılması sonucunda sonuç okuma alanında tek çizgi oluştuysa sonuç negatif yani hamilelik yok demektir. Eğer iki adet çizgi oluştuysa sonuç pozitif yani hamilelik var demektir.

Sonuçların kesin olması için yeterli süreyi vücudumuza tanımamız ve de kullandığımız test çubuklarının kalitesine ve güvenilirliğine dikkat etmeliyiz.

Hamilelik Testi ve Zamanı

Hamilelik testi, hamile olduğundan şüphelenen bayanlar tarafından uygulanan, hamileliğin ilk belirtilerinin gerçekleşmesinin ardından, kesinlik kazandırmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Bayanlarda döllenmenin gerçekleşmesinin ardından bir takım belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler, adet gecikmesi, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik şeklinde görülebilmektedir. Bu belirtilerin görülmesinden sonra hemen bir eczaneden gebelik testi alınmalıdır. Gebelik testleri; genellikle %99 oranında sonuç veren testlerdir ve uygulaması oldukça basittir. Gebelik testi çubuğunun ön tarafında bulunan hazneye 1-2 damla idrar örneği damlatılarak, 5-10 dakika aralığında beklenir. Haznenin üzerinde iki adet çubuk beliriyorsa hamilesiniz demektir. Bu çubuklardan biri belirsiz olsa dahi hemen bir doktora görünerek, hamilelik testi yaptırmak gerekmektedir.

Hamilelik testi yaptırma zamanı ise gebeliğin genellikle 3. ve 4. haftalarına denk gelmektedir. Adet dönemi sonrasında yumurtlamaya hazır olan yumurtaların döllenmesi ile embriyo oluşmaktadır. Bundan yaklaşık 7-8 gün sonra embriyo yani bebek, anne rahmine düşerek gelişmeye başlamaktadır. 4. Haftadan itibaren ise değişen hormonlar nedeniyle belirtiler görülmektedir. Bu belirtilerin görülmesi ile de hamilelik testi yapılabilir. Bu belirtilerin bir kısmı hamile olmayan kadınlarda da yaşam koşulları, stres, depresyon ve bunun gibi nedenlerden dolayı görülebilmektedir. Böyle bir durumda yine gebelik testi uygulanır ve sonuç yüksek ihtimalle pozitif çıkmayacaktır. Siz de yukarıda saydığımız belirtileri gösteriyorsanız hemen bir gebelik testi yardımıyla sorularınıza cevap alabilir yada doktorunuz aracılığıyla diğer test yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Hamilelik Testi Yaptırmak

Belki şuan aklınızda sizi içten içe kemiren bir soruya cevap arıyorsunuz.  Kendi kendinize acaba,olabilir mi gibi sorular soruyorsunuz. Kendinizi daha fazla yıpratmayın. Cevabı kendinize vermek için bir an önce harekete geçin.

Hemen oturduğunuz yerden kalkın. Bir aile hekiminin ya da bir sağlık kuruluşunun yolunu tutun ve girişte sizi bekleyen sekretere hamilelik testi yaptırmak istiyorum deyin. Gerekli evrak işlemleri yapıldıktan sonra sizi kan alma odasına alacaklar ve kolunuzdan bir miktar kan alacaklar. Daha sonra ise meraklı bekleyiş başlayacak. Sizden alınan kanla bazı hormon testleri yapılacak ve size kesin sonuç bildirilecek. Kısa bir süre sonra sonuçlarınız doktorunuza yönlendirilecek ve doktor odasına çağrılacaksınız. Doktorunuz size gebelik şüphesi duyduğunuz ilişkinizin üzerinden kaç gün geçtiğini soracak. Bu sorunun amacı şudur. Gebeliğin oluşması bir anda olabilecek bir durum değildir. Gebelikle ilgili hormonların vücut tarafından salgılanabilmesi için vücudun yaklaşık olarak 7 güne ihtiyacı vardır. Ve bu süre sonunda en doğru sonuç alınabilmektedir. Eğer gerekli süre geçmediyse ve sonucunuz negatif yani gebelik yoksa doktorunuz sizden 1 hafta sonra tekrar aynı kan testini yaptırmanızı isteyecektir. Eğer sonuç pozitif yani gebelik varsa , doktorunuz bir kadın doğum uzmanıysa bundan sonraki süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğini size söyleyecektir. Eğer doktorunuz pratisyen hekim ise sizi bir kadın doğum doktoruna yönlendirecektir.

Hamilelik testi yaptırmak işte bu kadar kolaydır. Sizin yapmanız gereken ise kendinizi iyi tanımanız ve acabalarınızın cevabını almak için en uygun zamanı belirleyip bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır.

Hamilelik Testinin Önemi

Vücutta meydana gelen mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, adet gecikmesi gibi belirtiler, hamilelik belirtileri olabilir. Bu belirtileri yaşayan kadınlar, eğer hamile kalma ihtimalleri de varsa; mutlaka vakit kaybetmeden bir hamilelik testi yaptırmalıdırlar. Bebeğin tüm organları ilk on iki haftada geliştiği için; hamilelik ne kadar erken fark edilirse, bebek de o kadar sağlıklı gelişebilir. Hamile olup olmadığınızı anlamak için evde kendinizin yapabileceği ve eczanelerde de satılan idrar testinin yanında, asıl güvenilir olan; hastanelerde, özel kliniklerde ve laboratuarlarda yapılan kan testleridir. Çünkü evde yapılan idrar testlerinin yanılma payı oldukça yüksektir. İdrar testinden doğru sonuç almanız için, ilişkinin gerçekleştiği günden itibaren en az on dört ila on beş gün beklemeniz gerekmektedir ki; on beş günün sonucunda aldığınız sonuç da kesin değildir. Buna karşın hastane ve sağlık merkezlerinde yapılan kan testi için geçmesi gereken süre yedi gündür ve bu yedi günün sonunda aldığınız sonuç, garantidir. Bu yüzden eğer hamile kalma ihtimaliniz varsa ve yukarıdaki belirtilerden birini veya birkaçını yaşıyor iseniz, vakit geçirmeden kesinlikle bir kan testi yaptırmalısınız. Zira kan testi yaptırarak idrar testine göre kazandığınız bir haftalık süre, bebeğinizin organlarının gelişmesi için çok uzun ve önemli bir süredir. Ayrıca hamilelik testi yaptırarak hamile olduğunuzu daha erken öğrendiğinizde, kendinizi hamilelik sürecine daha erken hazırlar ve bu sürece daha erken alışmış olursunuz. Bu da, daha rahat ve stressiz bir hamilelik geçirmenizde etkilidir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.