Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Kemik Erimesi Önlenebilir

Kemik Erimesi Önlenebilir

“Yapılan araştırmalar, kemik erimesinin nedenlerinin geçmiş çocukluk yıllarına dayandığını gösteriyor.”

Yüzyılın en önemli sağlık sorunu olan kemik erimesi (osteoporoz), sadece yaşlılık dönemini ilgilendiren bir sorun mu? Çocukluk çağında ileride oluşabilecek hastalık riskine karsı ne gibi önlemler alınabilir? Sizin için osteoporoz ile ilgili bilinen yanlışları, doğruları ve daha çocukluk çağından itibaren alınabilecek önlemleri araştırdık.

Osteoporoz yani kemik erimesi, genellikle erişkin hastalığı gibi düşünülse de günümüzde bu sinsi ve çok yavaş ilerleyen hastalığının köklerinin, çocukluk çağına kadar uzandığı görülüyor, ileri yasta ortaya çıkacak kemik erimesi sorununa karşı, önlemlerin de çocukluk çağında alınması gerekiyor. Çocukluk çağında alınan önlemler, ileride oluşabilecek osteoporoz riskini en aza indiriyor.

İLK 20 YAŞ ÇOK ÖNEMLİ

Güçlü kemik yapısı ilk 20 yas içinde oluşur ve vücuttaki kemik kitlesi maksimum hacmine 30’lu yaşlarda ulaşır. 30’lu yaşlardan sonra vücuttaki kemik dokusu yavaş yavaş azalmaya baslar. Kemik dokusunun kayıp hızı kadınlarda ve erkeklerde başlangıçta aynıyken, kadınlarda menopoz döneminde östrojen hormonu azalmasına bağlı olarak kemik dokusu kayıp hızı artar ve erkeklere oranla daha fazla hale gelir. Dolayısıyla 50 yas üzerindeki her üc kadından birinde görülen ve önemli bir sağlık sorunu olan kemik erimesi, boyda kısalma, kemik ağrıları, kalça ve omurga kırıkları ile kendini gösterir ve yasam kalitesini önemli oranda düşürür. Güçlü kemik yapısının ilk 20 yılda oluştuğu göz önüne alındığında, bu dönemde kemik yapısını güçlendirmek için alınacak önlemler ile kemik erimesi riski azaltılabilir.

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA KALSİYUM VE EGZERSİZ

Çocukluk çağlarında, ileride ortaya çıkabilecek kemik erimesi riskini ortadan kaldırmak için önlemler alınmalıdır. Bu nedenle çocukların kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenmeleri, bilinçli spor yapma alışkanlığı kazanmaları ve ergenlik cağlarında da bu alışkanlıklarının devamının sağlanabilmesi için anne babaların çocuklarını yönlendirmeleri son derece önemlidir.

Ergenlik cağı, kemik sağlığı için özellikle önemlidir. Vücut kemik kitlesinin yüzde 45’i bu dönemde oluşur. Yine bu dönemde hormonların etkisiyle artan iştah, fast food ürünlerine artan ilgi, öğün atlama veya kilo alma korkusu ile bilinçsizce yapılan rejimler, hızlı büyüme ile artan kalsiyum ihtiyacını karsılanabilmesini önleyerek, ileriki yaşlarda yaşanacak kemik erimesi riskini önemli ölçüde artırır. Bunlara, hem alınan kalsiyumun emilimine engel olan hem de alınan kalsiyumun vücuttan atılımını hızlandıran kahve, kolalı içecekler, alkol ve sigara da eklenince, durum daha da ciddiyet kazanır.

GÜNLÜK KALSİYUM İHTİYACI

Kalsiyum ihtiyacı, yasa göre değişir. Yasamın ilk 6 ayında günlük ihtiyaç 400 miligram, 1 yasa kadar 600 miligram, 1 yasından sonra da ergenlik yasına kadar 800 miligram ve ergenlik çağında da 1200-1500 miligramdır. Bir bardak süt ve süt ürününde yaklaşık 300 miligram kalsiyum olduğu düşünüldüğünde, günlük ihtiyaç alınan gıdalarla cok kolaylıkla karşılanır. Kilo alma endişesi olanlar için ise, yağsız veya az yağlı ürünlerle aynı şekilde günlük kalsiyum ihtiyacını karsılar. Bu sayede gereksiz yag alımı da engellenmiş olur. Kalsiyum acısından zengin gıdalar: badem, ayçiçeği çekirdeği, yumurta, balık, nohut ve brokolidir. Ergenlik cağında kalsiyum miktarı gıdalarla karşılanamıyorsa, kalsiyum takviyesi önerilebilir.

 

AŞIRI ZAYIFLIK DA TEHLİKELİ

Beslenmenin yanında egzersiz ve güneş ısıgı da kemik gelişiminde cok önemli rol oynar. Vücutta kalsiyum alımını sağlayan vitamin D sentezi için güneş ışığına gereksinim vardır. Günde sadece 20 dakika güneşlenmek, bunu karşılar. Güneş ışığının cilde vereceği zararlar nedeniyle 20 dakikadan fazla güneşlenmek sakıncalıdır. Bunun yanında aşırı zayıflık da, osteoporoz yönünden istenmeyen bir durumdur. Obez olmamak kaydıyla, vücut ağırlığı ile kemik kitlesinin doğru orantılı olması gerektiği bilinmelidir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.