Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Patik – Gebelik Hesaplama Nedir?

Gebelik Hesaplama Nedir?

Gebelik teşhisi, idrar örneği alınarak yapılır. Sonucu isterse sadece annenin görebileceği bu testler HPT adı verilir. Evde uygulanan test anlamına gelen kit sayesinde gebeliği öğrenebilir ve gebelik hesaplama yapabilirsiniz. Ancak doğru sonuç alabilmek için son regl tarihinizi bilmeniz gerekir. Son regl tarihinin ilk günü hesaplanarak yapılan bu yöntem kan testinde de kesin sonuç verir. İdrar testi sonucunda vücutta varlığına rastlanan gebelik hormonu, pozitif sonuçla görüntülenir. Kan testi sonucu ise, vücut içerisindeki seviyesini gösterir. Bu testi farklı hastalıklarda teşhis koymak içinde kullanırlar.

  • Mol gebeliği ( üzüm gebeliği )
  • Dış gebelik
  • Yumurtalık kanseri
  • Testis kanseri
  • Doğum anormallerinde

Ve hamileliğe zarar verebilecek tıbbi bir müdahale yapılmadan önce de HCG testi yapılabilir. Kadınlarda ve erkeklerde oranı farklıdır. Gebelik esnasında ise yapılan HCG testi bir nevi gebelik hesaplama yöntemidir. Test sonucunda doktor, hormonun vücutta bulunan seviyesine göre hangi ay içinde ve hangi haftada olduğunu kesin olarak söyleyecektir. Genellikle tam tahmin edilen doğum ve gebeliğin başlangıç tarihi bazen birkaç gün fark edebiliyor. Bir başka hesaplama yöntemi ise görüntüleme merkezlerinde kullanılan ultrason cihazlarıdır. Ultrasonla görüntüleme, genellikle kan testi onayı alındıktan sonra yapılır. Erken dönemlerde kullanılan ultrasonografi, bebeğin ilk günlerine kadar hesaplayabilir. Bebeğin hangi hafta içerisinde ve hangi gün doğabileceğine dair ayrıntılı bilgi verir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.