Patik Soru Cevap Bölümüne Hoş Geldiniz! Aklınıza Takılan Soruları Burdan Sorabilirsiniz. Bilgili Hanımlar Muhakkak Yardımcı Olacaktır.
0 oy
9 gösterim
Hamilelik kategorisinde

1 cevap

0 oy
Düşük, gebeliğin 20. haftasında yani daha gebeliğin ilk yarısı tamamı ile tamamlanmadan önce, bebeğin ekleri ile birlikte dışarıya atılması anlamını taşır.Düşük bir anlamda gebelik sürecinin sonlanmasıdır.Fakat oldukça sağlıksız ve üzücü bir şekilde sonlanmasıdır.

Bu olay 20. haftadan sonraki haftalardan birinde meydana gelecek olursa buna da erken doğum adı verilir.Yani tam olarak düşük demek bebeği, ya bebek aşamasındayken ya da çok daha erken bir aşamada kanama ile birlikte atılmasına denir.

Bu atılma istemsiz bir şekilde meydana gelmekte ise düşüktür.Eğer 10. haftaya kadar kendi iradesi ile alınmasına karar vermişse anne adayı, buna da kürtaj denmektedir.

Yüzde olarak incelemek gerekirse, bütün gebeliklerin içerisinde düşük olanlar yüzde onbeşini kapsamaktadırlar ve bu hiç azımsanacak bir oran değildir.Yani her anne adayı yüzde onbeş düşük yapma tehlikesi altındadır.

Gebelik normal bir şekilde başlar.Kadın belki de farkına varmadan, bir adet gecikmesi olduktan sonra bunu düşük kategorisine almamaktadır.

Düşük tehlikesi yaşlara oranlandığında gençlerin, yaşlı kimselere göre düşük yapma tehlikesinin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.İlk doğumunu yapacak olan anne adaylarının da ikinci veya daha sonraki doğumunu yapacak annelere oranla daha fazla düşük yapma tehlikesi altında oldukları da bir diğer etkendir.
(9.3k puan)
...