Patik Soru Cevap Bölümüne Hoş Geldiniz! Aklınıza Takılan Soruları Burdan Sorabilirsiniz. Bilgili Hanımlar Muhakkak Yardımcı Olacaktır.
0 oy
9 gösterim
Doğum kategorisinde

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap
Doğum kontrol hapı kullananlarda en çok görülen yan etkiler bulantı şikayetleridir.Kişi hapı kullanmadan önce hiçbir bulantısı olmamasına rağmen hapı kullanmaya başladıktan sonra rahatsız edici bulantılar baş göstermeye başlayabilmektedir.Bulantıların sebebi ise hapın muhteviyatında bulunan östrojendir.

Çok şiddetli bulantı olduğu durumlarda kusmalar da görülmektedir.Yine östrojen içeriği nedeni ile baş ağrısı görülebilir.Ama bu baş ağrıları aşırı şiddetli ve geçmek bilmeyen baş ağrıları değillerdir.Hapın içeriğinde bulunan progesteron nedeni ile mantar şikayetleri de olabilir.Bu mantarlar genellikle kutunun bitimine doğru ve adet öncesinde belirginleşmektedirler.Bunu kaşıntı ve akıntı gibi şikayetler takip edebilir.

Doğum kontrol hapının en çok korkulan ve en istenmeyen yan etkisi trombembolik ataklardır.Yani damar içinde pıhtılaşmayı arttırıp burdan çıkacak bir pıhtının beyin damarlarına giderek tıkaması gibi ciddi bir riski vardır.Bu yüzden altyapısında veya ailesinde veya daha önceki bu tür olaylar geçirmiş kişilere kesinlikle doğum kontrol hapı kullanmaları tavsiye edilmemektedir.
(9.3k puan)
...