Patik Soru Cevap Bölümüne Hoş Geldiniz! Aklınıza Takılan Soruları Burdan Sorabilirsiniz. Bilgili Hanımlar Muhakkak Yardımcı Olacaktır.
0 oy
9 gösterim
Hamilelik kategorisinde

1 cevap

0 oy
Eğer bir kadın gebe kaldığından şüpheleniyorsa hamilelik testi yaptırması son derece normal bir durumdur.Fakat bu testi yapmak için de doğru bir zaman vardır.Yani kadın cinsel ilişkiye girmiş ve hamile kalabileceğini düşünüyor olabilir.Ama bu gebelik veya hamilelik testi yapabilmesi için ilk önce adetinin gecikmesi yani normal olduğu süreden daha başka bir sürede görmesi ya da görmemesi gerekmektedir.

Eğer adet görmesi gecikmişse bundan sonra yapılacak en sağlıklı test idrar testidir.İdrar testinden de pozitif bir sonuç çıkarsa kadın büyük ihtimalle hamiledir.Yani en kuvvetli belirtiler kadının gebe kaldığını gösterir yöndedir.

İdrar testinde bakılan Beta HCG hamilelik hormonunun vücutta olup olmadığıdır.Eğer zaten bu hormon vücutta varsa hamilesiniz demektir.Çünkü bu hormon gebelik hormonudur.

Adette gecikme görüldükten sonra yapılan testte ikinci sıradaki çizgi silik çıksa bile bu sizin gebe kaldığınızı gösteren bir işarettir.Ama yine aynı şekilde sonuç negatif çıksa bile kişi hamile olmadığından %100 emin olmamalıdır.Bunun için idrar testinin yetersiz olduğu durumlarda kan testi yaptırılarak sonuç gözden geçirilebilir.İlk yapılan testte pozitif sonuç çıkarsa bir kaç gün içerisinde bir test daha yapmalıyız.Eğer bu testten de aynı sonuç çıkıyorsa büyük bir ihtimalle gebesiniz demektir.
(9.3k puan)
...