Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Trabzon Hurmasının Sağlığa Faydaları

Trabzon Hurmasının Sağlığa Faydaları

En yaygın ismiyle Trabzon hurması ya da cennet hurması olarak bilinen bu mucizevi meyvenin yöresel olarak değişen bir sürü ismi vardır. Cennet hurması, Akdeniz hurması, ambe, amme, cennet meyvesi, doğu hurması, cennet elması, Japon hurması, Japon elması, kara hurma, kocayemiş, Çin eriği gibi bir sürü farklı isimle bilinir. Abanozgiller familyasından olan Trabzon hurması subtropik iklim kuşaklarında yetişen bir meyvedir. Yetiştirmesi kolay olup en fazla Karadeniz Bölgesinde görülmektedir. Yüksek miktarda protein, çinko, fosfor, kalsiyum, demir ve karbonhidrat içermesiyle beraber magnezyum, potasyum, A, B1, B2, B3 ve C vitamini açısından da çok zengindir. Üzerinde yer alan elips yapraklarının üst kısımları koyu yeşil renktedir ve yaprakların alt kısımları genellikle tüylü yapıda bulunmaktadır. Trabzon hurması da denen cennet hurması meyvesi kış meyvesi olarak konumlandırılabilir.

Soğuk Algılığına Karşı Trabzon Hurması Tüketin

Kışın tüketilmesiyle kışın meydana gelen soğukların neden olduğu rahatsızlıklardan kurtulmak için rahatlıkla tüketebileceğiniz bir meyvedir. Bunun dışında vitamin ve mineral eksikliğine iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi güzelleştirir. Kansızlığa iyi gelir ve tansiyon ile kolesterolü düşürür. Mideye iyi gelir. Kabızlık problemine iyi gelir. Safra kesesine iyi gelir. Meyvenin kendisinden cilt maskesi yapabilirsiniz. Cilt bakımı yapar. Meyvenin yapraklarını kaynatarak elde edeceğiz sudan temizlik malzemesi yapabilirsiniz. Yine meyvenin yapraklarını kaynatarak elde edeceğiniz su ile saçınıza yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı güçlendirecektir. Son olarak ise Omega-3 eksikliğine iyi gelir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.