Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

10. Haftada Hamilelik

10. Haftada Hamilelik

Bu haftadan sonra artık çevrenizdeki kişiler sizi hamile olarak nitelendirebilir. 10. Hafta itibari ile sıkı giysilerden uzak durunuz, sıkı pantolon ve sıkı iç çamaşırı giymemeye dikkat ediniz. Mümkün olduğu kadar rahat giysiler giymenizde yarar vardır, sivri burun ve yüksek topuğa sahip ayakkabılar yerine düztabanlı olan ayakkabılar giymeye özen gösteriniz. Kendinizi riske atmamanız açısında bu çok önemlidir, olası bir kazayı düztabanlı ayakkabılar giyerek önleyebilirsiniz. Bu dönemde karnınız tam olarak şekle girmediğinden aldığınız hamile kıyafetleri de size uymayabilir fakat beli lastikli elbiseler kullanarak hamilelik boyunca rahatlıkla hamile kıyafetlerini kullanabilirsiniz. Hamile bayanlar kendilerini ne kadar rahat hissederse gebelikleri o kadar sorunsuz geçecektir.

Çalışan bir hamile bayansanız ve işiniz gereği çok oturuyor yâda çok ayakta kalıyorsanız mutlaka iki saatte bir 10 dakika dolaşın. Bacaklarınız da ki toplardamarlar harekete geçeceği için bu çok önemlidir. Oturduğunuz sandalyenin arka kısmına dikkat edin, zira arka kısmı belinizi keserse bacaklara giden toplardamarları engeller.

Hafta hafta gebelik dörtte biri tamamlandı, bu hafta 10. Hafta ve bebeğinizde olan en büyük değişikliklerden birisi bu hafta sıvı yutabilir durumda olması. Bebeğiniz fetus da ki gelişimin önemli bir parçasını tamamlayarak organlarının daha da büyüyeceği fetal periyoda geçti, hayırlı olsun. Bu hafta bebeğinizin boyutu 3 cm yani çilek boyutuna ulaştı. Bu dönemde bebeğiniz uyku ve uyanıklık gibi durumlara sahip, bu haftada bebeğiniz kolunu bükebildiği için kasları da daha iyi gelişiyor. 10. Haftada bebeğinizin beyni diğer organlarına nazaran daha iyi gelişme gösteriyor, bu yüzden ultrasonda vücuduna göre kafası daha büyük görünüyor.

Gebeliğin çeyreğini atlattığınız hafta hafta gebelik yazı dizimizin 10. Haftasında sizde olan en büyük değişiklik rahminizin önceki halinin iki katına çıkmasıdır. Artık rahminiz portakal büyüklüğüne ulaşmıştır. Bu hafta göbeğiniz kendini belli etmeyecektir, fakat ikinci çocuğa hamileyseniz göbeğiniz meydana gelebilir. Bu hafta eğer çok ihtiyaç duyarsanız hamilelik kıyafetleri giymeye başlayabilirsiniz. Bu haftadan itibaren karnınız kilo aldığınız için ve şişkinliklerden dolayı hamileliğin sonuna kadar hızla büyüyecektir.

Bu haftadan itibaren demir takviyesine başlayabilirsiniz, daha önceki makalelerimizde demir takviyesinden bahsetmiştik. Demir takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Demir takviyesi var ileriki haftalarda da lif takviyesi iteyeceğiz. İlaç kullanmıyorsanız diğer yediklerinizde pek sorun olmaz. 11. haftayıda atlamadan okuyun…

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.