Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

11. Haftada Hamilelik

11. Haftada Hamilelik

11. hafta itibari ile şikâyetleriniz yavaş yavaş artmaya başlayacaktır. Bu hafta en çok şikâyet edeceğiniz rahatsızlık ayak krampıdır, fakat endişe etmeyin kramp girdiği anda ayaklarınızı yukarı doğru kaldırıp parmaklarınızı gergin tutun. Gerekirse ayağınıza sıcak havlu ile masaj yapınız. Ayak kramplarınıza çare olacak diğer bir öneri ise potasyum içeren gıdalar tüketmeniz. Bu haftadan itibaren bel ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden oturduğunuzda beliniz ile koltuk arasında yâda sandalye arasında mesafe bırakmamaya dikkat ediniz. Eğer koltuk ve sandalyeniz buna uygun değilse yanınızda sert bir yastık taşıyıp boş kalan mesafeyi bu yastıkla doldurabilirisiniz. Yerden bir şey kaldırırken eğilmeyiniz, bacaklarınızdan kuvvet alarak çömeliniz bu şekilde almaya özen gösteriniz. Bazı kadınlar karnını göstermek istememekte ve geriye çekmektedir, bu size zarar verebilir, karnınızı saklamayın, bırakın çıksın. Eğer maddi durumunuz elveriyorsa ortopedik yatak alabilirsiniz. 10. Hafta itibari ile anne adayları ortalama 500 gram kilo alabilirler. Fakat kilo alımı genetik yapınıza ve metabolizmanıza göre değişim gösterebilmektedir.

Hafta hafta gebelik yazımızın 11. Haftasında bebeğinizde ki en büyük değişiklik bebeğiniz artık tekme atabilir duruma geldi ve bunu seviyor. Bu haftadan itibaren içinde bulunduğu amniyotik suda nefes alabiliyor ve çişini yapabiliyor. Bebeğinizin bazı yapıları geliştiğinden dolayı artık esneyebiliyor ve yutabiliyor. Bu hafta itibari ile bebeğinizin beyni, ciğerleri ve böbrekleri çalışıyor. 11. Hafta itibari ile bebeğiniz incir boyutunda diyebiliriz.

Bu hafta size güzel bir haberimiz var mide bulantılarınız yavaş yavaş azalmaya başlıyor olabilir. Bu hafta kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz, kabızlık ve mide ekşimesi gibi şikâyetlerinizde hafta hafta gebelik 11. Haftasında ortaya çıkabilir. Genellikle hamile bayanlar ilk 3 ayda 1 ila 2,5 kilo arasında kilo alırlar. Bu haftadan sonra göbeğiniz hızla büyüyeceğinden pantolona sığmayabilirsiniz.

Bu hafta midenizde şişkinlik hissedebilirsiniz, prosestin hormonu sebebi ile sık sık gaz çıkarabilirsiniz, geğirebilirsiniz. Bu yüzden mümkün olduğu kadar gazlı içeceklerden uzak durunuz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.