Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

12. Haftada Hamilelik

12. Haftada Hamilelik

Bu haftanın bitmesi ile beraber 3 aylık dilimi tamamlamış olacaksınız. Düşük riski içeren ilk 3 ayı atlattığınız için mutlu olabilirsiniz. Bu haftadan itibaren sabahleyin yaşamış olduğunuz mide bulantıları azalacaktır. Göbeğinizin altında siyah bir çizgi belirecektir, bu çizgiye halk arasında madalyon adı verilmektedir. Bu hafta rahminiz leğen kemiklerinizin üzerine doğru yükselecektir, karnınızı ellediğinizde futbol topuna dokunur gibi hissedebilirsiniz. Bu haftadan itibaren kilo almanız hız kazanacağı için evinize bir elektronik tartı almanız önerilir. Bu sayede her haftanın belli bir günü tartılıp kilo gelişiminizi görebilirsiniz.

12. haftada cildinizde gerilmeler olabilir ve güzelleştiğinizi hissedebilirsiniz, fakat bunun aksine cildinizde sivilcelerde görülebilir ve bundan şikâyetçi olabilirsiniz. Mide ekşimesi sizin için büyük bir problem olabilir, mide ekşimesine önlem almak için lokmalarınızı çok iyi çiğneyin, acı gıdalar, kahve, çikolata gibi gıdalar tüketmeyin. Akşam yemeklerinizi erken yemeniz sindiriminizi erken yapmanıza yol açacaktır. Yatarken göğsünüzü ve kafanızı kalan vücudunuza göre yukarıda tutmaya dikkat edin.

Peki, hafta hafta gebelik de 12. Haftada sizin vücudunuzda neler değişiyor. Bu haftadan itibaren 11.haftada da bahsettiğimiz gibi ilk gebeliğiniz değilse hamile kıyafetleri giymeye başlayabilirsiniz. Mide ekşimesi sebebi ile yatarken mide asidi yemek borunuzu aşarak yanmaya neden olabilir.

Bunun dışında bebeğinizde hafta hafta gebelik de meydana gelen değişikler şunlardır. Bebeğiniz bu hafta büyük bir erik boyutuna ulaşmıştır, ortalama 6 cm olmuş diyebiliriz. Bu haftadan itibaren yüzü insan yüzüne andırmaya başlar, saçları uzamaya başlar, el ve ayak tırnakları da yavaş yavaş uzamaktadır. Ağzında dişler oluşmaya başlayacaktır. Bu haftadan sonra en önemlisi de kemik iliği akyuvar üretecek ve akyuvarlar onu enfeksiyonlara karşı koruyacaktır. Sindirim sistemi de bu hafta çalışmaya başlamaktadır. Ses telleri de bu hafta içinde oluşmaktadır. Bu ay eğer doktora giderseniz ultrasonda kalp seslerini işitebilirsiniz.

Bu günlerde beslenmenize ve meyve, sebze tüketiminize dikkat edin, günde 6-8 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Bu haftada tok karnına folik asit takviyesi alabilirsiniz, fakat siz yine de bir doktorunuza danışınız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.