Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

13. Haftada Hamilelik

13. Haftada Hamilelik

13. hafta hamilelikte balayı haftası olarak adlandırılmaktadır. Çünkü bu hafta biraz daha rahatlayacaksınız, hamilelik öncesindeki enerjinize tekrar sahip olacaksınız. Gebeliğin ilerleyen kısımlarında ki ağrılar henüz kendini göstermese de bu hafta bulantı ve kusmalardan kurtulacaksınız. Bu haftadan itibaren çocuk bakımı konusunda bilgilenmeye başlayabilirsiniz. Gerek tecrübeli arkadaşlarınıza başvurup gerekse bizim yazdığımız bebek bakımı ile ilgili konulara başvurup bilgi edinebilirsiniz. Bu şekilde kendinizi doğuma hazırlayacaksınız ve hafta hafta gebelik de kendinize bir meşgale bulacaksınız. Bu hafta sağ kasığınızda ve karnınızda ağrı hissedebilirsiniz. Ağrılarınız artarsa ağrı kesici kullanabilirsiniz fakat mutlaka bir doktora danışınız. Gebelikte vücudunuzda fiziksel ve ruhsal olarak değişiklikler olsa da bu değişikliklerin tümü sizi doğuma ve bebeğinizi beslemeye hazırlamaktır.

Hafta hafta gebelik 13. Haftada kabızlık, baş ağrısı ve mide ekşimesi gibi durumlar görülebilir. Midenizde ki şikâyetlerinizin folik asit takviyesinden kaynaklandığını unutmayınız. Hamilelik çatlakları bu haftadan itibaren boy gösterecektir, bu yüzden bu haftadan itibaren çatlaklar için önlem almanız gerekebilir. Gebelik çatlakları maalesef kalıcı olmaktadır. Gebelik çatlakları mümkün olduğunca azaltmak için bol sıvı almak, yeterli kadar egzersiz yapmak, sebze ve meyve tüketmek ve uygun kilo alımı çok önemlidir. Çatlaklar bir diğer iyi gelen şey ise kakao yağı, badem yağı ve çatlak önleyici kremlerdir.

13. haftada hafta hafta gebelik yazımızda bebeğinizde meydana gelen en büyük değişiklik artık küçük parmaklarını oynatmasıdır, bu hafta itibari ile yumurtalıkları ve testisleri de gelişmiştir. Cildi tüylenmeye başlamıştır, bu hafta bebeğiniz 25 gr’dır. Boyu ise 8 cm’e yani orta boyutta bir mandalina büyüklüğüne ulaşmıştır. Bu hafta karaciğeri çalışacak ve pankreası insülün üretir pozisyona gelecektir.

Peki, bu hafta bedeninizde ne gibi değişiklikler olacak; bu haftadan sonra göğüsleriniz ve süt kanallarınız emzirme için kendilerini hazırlamaktadırlar. İlerleyen haftalarda kolostrum denen bir sıvı üretmeye başlayacaklardır. Bu sıvı bebeğinizi ilk besleyecek besin olacaktır. Göğüsleriniz bu hafta itibari ile ağırlaşmaya başlamıştır. Mümkün olduğunca telsiz sutyen kullanmaya çalışın, bu hafta libidonuz yükselebilir, gebelik süresince cinsel açıdan çok dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Bu çok normaldir, en iyisi akışına bırakmanız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.