Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

14. Haftada Hamilelik

14. Haftada Hamilelik

14. hafta itibari ile hafta hafta gebelik de 2.trimester dönemine girdiniz, hayırlı olsun. Bu haftadan itibaren vücudunuz hamiliğe uyum sağlamıştır. Hafta hafta gebelik önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi geçen haftalarda ki gibi yorgunluk hissediyorsanız istirahat etmenizde fayda var. Gebelikte ortaya çıkan hormonlarınız bu hafta itibari ile tavan yapmıştır. Bu haftadan sonra bu hormonlarınız daha fazla artmayacaktır. Böylelikle kendinizi eskisi kadar yorgun hissetmeyeceksiniz, bulantılarınız da yavaş yavaş geçecektir. Bu hafta da kabızlık şikâyetinden yakınabilirsiniz. Bu duruma sebep olan ise progesteron hormonun salgılanması ile düz kaslarda ola gevşemedir. Geçen haftalarda önerdiğimiz gibi kabızlık şikâyeti yaşadığınız durumlarda lifli besinler tüketmeye dikkat ediniz, tuvalet ihtiyacı geldiğinde gecikmeyiniz. Kabızlık durumu sizi daha fazla rahatsız ederse doktorunuza danışın ve önereceği ilaçları alın.

14. haftayı geride bırakırken hafta hafta gebelik de bebeğiniz 8,5 cm olmuştur. Bebeğinizin bu haftadan sonra boynu gelişmeye başlamaktadır. Göz kapakları yavaş yavaş gelişim göstermekte, böbrekleri de çalışıyordur. Sıvı ihtiyacını içinde bulunduğu amniyon sıvısından alıyordur, idrar yoluyla da geri çıkarıyordur.

Bu hafta itibari ile sizde rahata ermiş olacaksınız, enerjinizi geri toplayacaksınız, tuvalete eskisi kadar sık gitmeyeceksiniz. Bu haftadan sonra göbeğiniz daha da kendini göstereceği için hamile kıyafetleri alsanız iyi edersiniz.

Bu hafta da muhtemelen bebeğiniz başparmağını emmeye başlayacaktır. Bu haftadan sonra bebeğinizin yüz ifadeleri oluşabilir, yani gözlerini kısabilir, kaşlarını çatabilir.

Bu haftadan itibaren K vitamini takviyesi yapabilirsiniz. K vitaminin en önemli özelliği kanın pıhtılaşmasını önlemesi ve kemik sağlığına katkıda bulunmasıdır. K vitamini eksikliği kendini doğumdan sonra göstermektedir. Gebelik de yeteri kadar K vitamini almıyorsanız bebeğinizde nadir görülen kanama bozukluğu ortaya çıkar. K vitamini yumurta, yağsız et, sebze yağlarında, brokoli, ıspanak tarzı sebzelerde bulunmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.