Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

15. Haftada Hamilelik

15. Haftada Hamilelik

Bu hafta rahminizi dışarıdan hissedecek duruma gelmiştir. Eliniz karnınıza koyduğunuzda elinize futbol topu hissi veren kitle gelecektir, bu sizin rahminizdir. Bu hafta bebeğin hareketlerini dışarıdan algılamak için erkendir. Eğer arkadaşlarınızdan bu hafta bebeğin ilk hareketini algıladık gibi cümleler duyarsanız endişelenmeyin çünkü muhtemelen bu bağırsak hareketlerinden dolayıdır.

Yeterince su almaya dikkat edin, uzmanlar günde 8 bardak su içilmesini önermektedir, ancak bu yaz aylarında daha da artmaktadır. Yeterince su içip içmediğinizi idrar renginizden anlayabilirsiniz. Eğer idrar renginiz açık değilse, koyu ise bu yeterince su almıyorsunuz demektir.

Hafta hafta gebelik ekibi olarak bu haftaki yazımızda ultrason incelemesi yapacağız. Bu yazıyı mutlaka doktora gitmeden önce okuyun yoksa ultrasonda bebeğinizi görürken yanlış fikirlere kapılabilirsiniz. İlk olarak karnınıza değen aletten başlayalım, bu aletin ismi prob’dur. Birde hamile bayanların en çok yanıldığı nokta doktorunuz prob’un yönünü değiştirdiğinde bebeğinizin hareket ettiğini sanmanızdır. Bebeğinizin anlık hareketleri ancak prob karnınızda sabitken ortaya çıkmaktadır. Şimdi bide yapılan dört ölçümü anlatmaya çalışalım. İlk ölçüm anne ve babaların maalesef bebeğin yüzü zannettiği AC ölçümüdür, bu ölçüm sizin karın çevrenizi ölçer. İkinci ölçümde bebeğinizin üst bacak kemiği olan uyluk kemiği ölçümüdür, bunun ismi de FL ölçümüdür. Dördüncü resim ise bebeğinizin şakakları arasındaki mesafe ve baş çevresini ölçen BPD ve HC ölçümleridir. Resimlerde sırası ile verilmiştir.

Bir diğer konuda ultrasonda bu ölçümler yapıldıktan sonra, bu ölçümleri gebelik haftasına çevirip size ortalama bir hafta tahmin eder. Fakat bu ölçüm yüzde yüz gerçeği yansıtmaz.

Bu hafta bebeğinizde meydana gelen değişikliklere gelecek olursak, hafta hafta gebelik sürecinde bebeğiniz  10 cm boyundadır.  Bu hafta itibari ile bebeğiniz tüm eklemlerini hareket ettirebilmektedir, kemikler sertleşmektedir ve halen gelişimi devam etmektedir. Bu hafta itibari ile derisi ince olduğu için derisinin üzerinden damarları ve kaburgaları görünmektedir. Ayrıca uyanık durumda olduklarında sık sık vücutlarını hareket ettirirler.

Bu hafta ağzınızda problemler olabilir, bakteri ve plak oluşabildiği gibi dişetlerinizde iltihaplanmada görülebilir. Bu hafta geçen haftalara göre daha fazla terleyebilirsiniz. Hamilelikte bağışıklık sisteminiz zayıflar bu yüzden rahatlıkla enfeksiyon kapabilirsiniz. Eğer ilaç kullanacaksanız mutlaka doktorunuza başvurunuz. Bu haftalarda geçen hafta vurguladığımız gibi sıvı tüketmeniz çık önemli, sıvı tüketmeye dikkat edin meyve suyu, süt, çorba gibi gıdalar tüketebilirsiniz. Bu haftalar da odaklanma problemi yaşayabilirsiniz, dikkatiniz çok çabuk dağılabilir, hafızanız eskisi gibi olmayabilir, dert etmeyin

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.