Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

16. Haftada Hamilelik

16. Haftada Hamilelik

Geçen hafta da yazdığımız gibi bu hafta doktora giderseniz size üçlü test yaptıracak ve ultrason ile bebeğinizi görüntüleyecektir. Bu işlemin size ve bebeğinize bir zararı olmamakla beraber bebeğinizin organlarında bir anormallik olup olmadığını ultrason ile tespit edecektir. Bu yöntem en güvenilir yöntem olmasına rağmen yine de yüzde yüz doğrudur diyemeyiz. Bu haftada bazı gebelerde burun kanaması görülebilir, bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Bunun en büyük sebebi ise hormonlarınızın artması ile birlikte burundaki iç tabak şişmektedir, bunun sonucu olarak artan kan akımı, burundan akmaktadır. Dokulardaki yumuşama da buna neden olmaktadır. Bazı gebelerde burun kanaması tüm hamilelik boyunca devam edebilir. Buna neden olan en temel etmen ise C vitamini eksikliğidir. Bu sebeple hamilelikte C vitamini zengin gıdalar tüketilmelidir. Birde eczanelerde reçetesiz verilen burun damlalarını kullanabilirsiniz.

Bu haftadan sonra idrara daha sıklıkla çıkacaksınız. Bir de bu hafta vücudunuzda güneşle temas eden yerlerde lekelenmeler oluşabilir. Fakat bu lekeler için endişelenmeyin çünkü kalıcı değillerdir. Hamilelikte östrojen hormonu zamanla artar ver kandaki cilt rengini veren pigmenti etkiler bunun sonucunda da bu lekeler oluşmaktadır. Eğer bu lekeler cildin derin noktalarında çıkmışsa hamilelikten sonra ameliyatla giderilebilir. Bu lekelere maruz kalmak istemiyorsanız güneşli bir günde koruyuculuğu yüksek güneş kremleri kullanınız.

Yazımızın başında üçlü testten söz etmiştik hafta hafta gebelik yazı dizimizde bu hafta en önemli olaylardan birisi bu testtir. Çünkü bu test bebeğinizin down sendromu riskini ve nöral tüp defektini göstermektedir.

16. hafta hafta gebelik zamanında bebeğiniz bir armut büyüklüğüne ulaşmıştır. Boyu yaklaşık 12 cm’dir. Bu haftadan itibaren bebeğiniz çok aktiftir. Kaslarının gelişmesi ile birlikte ellerini birleştirebilmektedir, kollarını hareket ettirebilmektedir. 16.haftada yüz ifadeleri yapsa da bunu istemsiz bir şekilde yapmaktadır, artık kalbi kan pompalamaya başlamıştır. Bacakları bu hafta neredeyse gelişimini tamamlamıştır.

Bu hafta sizin gözleriniz kuru olabilir ve kaşıma hissi oluşabilir. Bu hafta kötü maddeleri canınız çekebilir yani aşerebilirsiniz. Bu hafta aşerme denilen olgu kendini gösterir, birçok şeyi canınız isteyebilir, aşerilen şeyler iyi besinler olduğu sürece sorun yoktur.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.