Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

17. Haftada Hamilelik

17. Haftada Hamilelik

17. haftadan sonra rahim göbek deliği ve leğen kemiği arasına oturmaktadır. Bu sebeple belinizi kalınlaşır, bu haftadan itibaren rahat kıyafetler giymenizde fayda vardır. Hamilelikte geceleri uyku pozisyonunuzu doğru ayarlamanız gerekmektedir. Hamilelikte sırt üstü yatmak rahatsız olduğu gibi zararlıdır da çünkü rahmin ana damarlarına baskı yapar bunun sonucunda da kan akışı bozulur. Hamileler bu döneme kadar 2,5-5 kilo arasında kilo alırlar, bu dönemden sonra hızla kilo almaya devam ederler. Bu dönemde tabiri caizse haftadaşlarınıza göre karnınız farklılık gösterebilir. Bunun sebebi ise karnınızda biriken gazdan dolayıdır. En geç 18. Haftaya kadar üçlü yâda dörtlü testlerinizi yaptırmanız da fayda vardır. Bu test 20. Haftaya kadar yapılabilir fakat daha erken riskleri öğrenmede fayda vardır. Eğer daha önce 11-14 testi yaptırmışsanız üçlü testi yaptırmayabilirsiniz, bu tamamen doktorunuza kalmış bir durumdur. Bazı doktorlar bu iki testten sadece birini yapmaktadırlar, EĞER 11-14 testini yapmışsalar üçlü veya dörtlü testin yapılmasına gerek duymayabilirler, bu tamamen doktorunuzun tutumuna bağlıdır.

Hafta hafta gebelik in 17. Haftasına gelmiş bulunmaktasınız bu haftada kendinizi biraz dengesiz hissedebilirsiniz. Bu haftadan sonra göbeğiniz hızla büyüyecek ve yer çekimi merkeziniz değişecektir. Bu yüzden bazen ayakta dururken dengenizi yitirebilirsiniz. Bu yüzden düz topuklu ayakkabı giymenizde fayda vardır. Arabaya binerken mutlaka kemerinizi bağlayın ve kemerinizi göbeğinizin altında ve göğüslerinizin arasında tutmaya özen gösterin. Bu haftada gözleriniz kuruluk hissedebilirsiniz. Vücudunuz göbeğinizin büyümesine hazırlık yapmak için göğüs ve karın bölgenizde esneme olacaktır. Bu sebeple göbeğinizde kaşınma olabilir, bu durum için kullanılan kremler vardır. Eczaneden reçetesiz bir şekilde alabilirsiniz, ayrıca bu kremler çatlakları da önleyebilmektedir. Bu haftadan itibaren D vitamini takviyesi yapmanızda yarar vardır. D vitamini almanın en güzel yolu güneş ışınlarına maruz kalmak olsa da geçen hafta da bahsettiğimiz gibi mutlaka yüksek koruyuculu güneş kreminizi sürünüz.

Bu hafta bebeğinizin kirpikler ve kaşları uzamaktadır. Kapalı olan gözleri bu haftada kıpırdanmaya başlıyor. Hafta hafta gebelik 17. Haftada bebeğiniz ağzını açıp kapayabiliyor, sizinle birlikte o da kilo alıyor. Bu hafta itibari ile kalbi dakika da ortalama 145 defa atıyor. Bu hafta solunum sistemi de gelişme gösteriyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.