Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

18. Haftada Hamilelik

18. Haftada Hamilelik

Bu hafta bebeğinize giden kan akışının artmasından dolayı vücudunuzda ki değerlerin hepsi düşecektir. Kan damarlarınız gevşeyecektir bu da sizde bazı şikâyetler oluşturacaktır. Bebeğinizin ilk hareketini bu hafta duyabilirsiniz, genelde anne adayları bebeklerinin ilk hareketini 18-22. Hafta arasında duymaktadır. Bu hafta saçlarınız cansız görülebilir, çok kırılma olabilir endişelenmeyin. Bu haftada kuru saçlara sahip olanların saçları daha kuru, yağlı saçlara sahip olan gebelerin saçları da daha yağlı olmaktadır. Bu haftadan itibaren kuaförünüze danışarak şampuanınızda değişiklik yapabilirsiniz. Bu haftadan itibaren ani hareketlere bir son vermelisiniz ani hareket yapmanız tansiyonunuzun çıkmasına sebep olabilir. Bilindiği üzere tansiyonun düşmesi bayılma hissi, halsizlik ve baş ağrısı gibi şikâyetlere neden olabilir. Tansiyonunu düşerse yere sırt üstü yatıp bacaklarınızı 90 derece kırıp ve yukarı kaldırıp duvara dayayınız, tüm ayağınız duvara temas etmelidir. Anne adaylarının bildiğimiz elektronik tansiyon makineleri ile tansiyonu ölçülmez, çünkü doğru sonuçlar vermez, gebelikte damarlar genişler. Bu yüzden tansiyonunuzu hekiminize ölçtürmenizde fayda vardır.

Hafta hafta gebelik 18. Haftada bebeğiniz yaklaşık 18 cm boyundadır. Bu günlerden itibaren hayatı bir rutine girmiştir. Yani bugünlerde uyuma alışkanlığı edinmiştir, bu haftadan itibaren cinsel organlar şekilleneceği için ultrasonda cinsiyet tespit edilebilmektedir. Bu hafta insanın imzası olan parmak izi gelişir. Bu haftanın en önemli olaylarından birisi ise bebeğinizin dış dünyadan gelen sesleri duyuyor olmasıdır.  Dış dünyadan gelen seslere tepkisi tepki şeklinde olabilir.

Bu hafta sizde görülen değişiklikler ise yoğun çalışan kalbinizden dolayı çok yorgun ve halsiz düşebilirsiniz. Gün içerisinde öğünlerinizi arttırın fakat hafif yiyecekler ile beslenin, bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin. Geçen haftada bahsettiğimiz gibi yatakta sırt üstü yatmayın, yan yatmaya özen gösterin. Hafta hafta gebelik de en önemli haftalardan birindeyiz yavaş hareketler edin, oturuyorsanız yavaş kalkın, ayaktaysanız yavaş oturun. Bu hafta tansiyonunuz düşük çıkabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.