Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

19. Haftada Hamilelik

19. Haftada Hamilelik

Hamilelikte egzersiz makalemizde bahsettiğimiz üzere bu haftalardan itibaren düzenli bir egzersiz programı yapabilir ve egzersize başlayabilirsiniz. Size hangi egzersizleri yapabileceğinizi daha önceki yazdığımız makalemizde anlatmıştık, tekrar burada yer vermeyeceğiz. Hamilelikte egzersiz yapmanın size çok katkısı olacaktır, bu haftalarda kendinizi yorgun ve halsiz hissedeceğiniz için, egzersiz size iyi gelecektir. Düzenli egzersiz kilonuzun kontrol altında tutmanızı sağlar, iç organların yağlanmasını önler, bebeğinize pompalanan kan akımını sağlayarak bebeğinizin sağlıklı bir biçimde gelişmesine katkıda bulunur. Bu hafta cildiniz de bazı değişiklikler olabilir, bu değişikler gebelik hormonunun ve rahmin büyümesinden kaynaklanmaktadır. Bu haftada çatlaklarınız oluşabilir, çatlak kremi kullanmaya özen gösteriniz. Bu hafta rahim mideye baskı uygulayabilir ve geçici bir reflü görülebilir.

19. hafta da bebeğinizde olan değişiklikler bu hafta bebeğiniz 15 cme ulaşmıştır. Bu hafta dilindeki tat tomurcukları oluşmuştur. Hafta hafta gebelik de bu hafta vernik denilen beyaz koruyucu zar bebeğinizin vücudunu kaplamak üzere gelişiyor.

Bu hafta sizde meydana gelen değişlikler ise bu hafta büyük olduğunuz düşünseniz de gelecek haftalarda daha çok büyüyeceksiniz. Avuçlarınız kırmızı bir hal almış durumda Cildinizde bazı bölgeler koyulaşma gösterebilir endişelenmeyin, bunlar geçicidir. Bu hafta kendi pozisyonunuzu değiştirdiğinizde vücudunuzda ağrı hissedebilirsiniz, endişelenmeyin bu normaldir fakat bu ağrı devam ederse mutlaka doktorunuzla görüşün. Hafta hafta gebelikin 20. Haftasında görüşmek üzere, kendinize ve bebeğinize iyi bakın

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.