Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

2 Haftalık Gebelik

2 Haftalık Gebelik

Gebeliğin birinci haftasını anlatan yazımızda gebelik hesaplamasının nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirildiniz . İkinci hafta gebeliğe girmeden önce erkekğin sperm hücresine ait özellikleri okuyacaksınız .

 

Milimetrenin yüzde biri kadar uzunluğa sahip sperm hücreleri testislerde hayat bulur. Sperm hücreleri vücut ısısına aşırı duyarlı omaları sebebiyle erkeğin spermi meydana getiren (testis) ve saklayan (epididim) organları bedeninin dış kısmında skrotum (torba) denen bölgede yer almaktadır . Sprem kuyruk , baş ve gövde olarak adlandırılan üç ana kısımdan oluşur .

  • Baş kısmı kadının yumurta hücresine saplanmak için ihtiyaç olunan akrozom’u taşırken , çekirdek diye adlandırılan kısımda spermin babaya has genetik yapısı saklanmaktadır.
  • Gövde fazında spermin hedefe kadar hareketlenebilmesini sağlayan gerekli enerji deposu yer almaktadır yani bir nevi yakıt deposudur .
  • Kuyruk bölümü sperme hareket etme kabiliyeti kazandırır .

Ereksiyon ( erkeğin gelmesi ) sırasında sayısı milyonları bulan sperm hücreleri anne adayının üreme organlarına girse bile bunlar içinden sadece yumurta hücresine ulaşabilen aşağı yukarı bin tanesi yumurta hücresini döllemeye hak kazanır fakat sperm hücrelerinden en kuvvetlisi en dirisi yumurta hücresine girmeyi başarabilir .

Yumurta hücresi yumurtlamayı takip eden on iki – yirmi dört saat içerisinde aşılanmalıdır . Bundan dolayı ; döllenmenin muvaffakiyet gösterebilmesi için bir sperm yumurta hücresi geldiğinde Fallop tüplerinde yerini almış olmalıdır . Bu erkeğin kadını ilk buluşmada elinde çicekle beklemesi gibi bir şeydir , değişen bir şey yok yine.
2 hafta gebelikte anne adayında oluşabilecek değişiklikler nelerdir?
Son geçirdiğiniz adet kanama belirtileri yeni ortadan kalktı. Olası bir hamilelikte sağ yada sol ovaryumlarda (yumurtalıklarda) bir yumurta hücresi büyümeyi sürdürmekte ve mevcut yumurta hücresi folikül denilen içi sıvı dolu bir bünyede büyür. Folikül onsekiz yirmi metre milimetre civarı çapa büyüyerek geldiğinde yükselen hormon düzeyinin tesiriyle çatlar ve içindeki olgun yumurta hücresini özgürlüğüne kavuşturmuş olur .

Aklımdayken söyleyeyim bebeğinizin olgunlaşacağı (uterus) rahim iç tabakası onu ağırlamak için son düzenlemeleri yapıyor . İki adet kanaması arasında geçen süre yirmi sekiz gün oluyorsa , yumurtlama işleminin olması on dördüncü günde gerçekleşecektir.

Yumurtlama Günü Hesaplaması

28 günde bir adet görüyorsanız(28-14= 14 ) 14 gün yumurtlama gününüzdür , şayet otuz günde bir adet görüyorsanız yani iki adet arası 30 gün ise ( 30-14 = 16 ) yumurtlama gününüz 16. güne tekabül eder.
2 Haftalık Gebelik konusunda hekimimizin söylediklerini dikkatle dinleyelim.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.