Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

20. Haftada Hamilelik

20. Haftada Hamilelik

Hafta hafta gebelik yazı dizimizde 20.haftadayız. Gebeliğinizin yarısını tamamlamış oldunuz. Tebrikler! Bir bu kadar daha yol aldığınızda bebeğinize kavuşmuş olacaksınız. Bu haftada doktorunuzdan bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Ultrasonda bebeğinizin duruşunuza görebilirsiniz.

20.haftaya kadar bebekler bacaklarını sürekli kıvırdığı için tamamen boyu ölçülemiyor. Bu yüzden başından poposuna kadar ölçülebiliyor. Bu haftadan sonra başından topuklarına kadar ölçüldüğünde bir sonuç elde edilebilir. Yaklaşık olarak bebeğiniz bu hafta başından topuğuna kadar 25 cm’dir. Bunu bir havuç uzunluğunda da ifade edebiliriz. Hafta hafta gebelik de bu hafta meydana gelen gelişmelerde erkek bebeklerde testisler oluşmaya başlar kız bebeklerdeyse rahimleri gelişir. Her iki cinsiyette de kalp atışları güçlenir. Yutkunma hareketlerini sıklıkla tekrarlar. Beyin gelişir. Saçları çıkmaya başlar. Fakat bu kalıcı saç değildir. Doğumdan 2 hafta sonra dökülmeye başlar ve kalıcı saçları çıkar. Bu saç doğduğundaki saç renginden daha açıktır. Aynı zamanda mekonyum adı verilen ilk dışkı bebeğinizin sindirim sistemi tarafından üretilmeye başlar ve genellikle dışarı atılmayarak bağırsaklarında tutunur. Bunu ilk altını değiştirmede görmeniz mümkündür. Diğer bir ihtimal ise bu dışkı doğum sırasındada atılabilir.

Bu haftaya kadar 10 kilo kadar almışsınızdır. Bu haftadan sonraysa her hafta yarım kilo ve bir kilo arasında kilo almayı hedeflemelisiniz. Hamile kalmadan önce zayıfsanız biraz daha fazla kilo almanız gerekebilir. Fakat normal kiloda veya fazlaysanız biraz daha az kilo alabilirsiniz.

Rahminiz tam göbek deliği hizasına gelmiştir. Büyüyen rahminizden dolayı karnınız sıklıkla kaşınabilir. Bol su içerek ve cilt nemlendiriciyle masaj yapmak size iyi gelebilir. Karnınızın orta hattında kahverengi bir çizgi oluşur. Endişelenmenize gerek yok çünkü bu leke doğum sonrası ortadan kaybolacaktır.

Anne adayı fazlasıyla demir tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Hamile olmayan birinin ihtiyacı olan demir günlük 18 mg iken hamile birisinin 27 mg demire ihtiyacı vardır. Kanınız için önem teşkil eden demiri tükettiğiniz diğer besinlerde tetikleyebilir. Örneğin C vitamini bunu destekler. Bunun için demir oranı fazla bir besin yedikten sonra meyve tüketmeniz sizin için faydalı olacaktır. Demir oranı en fazla hangi besinlerde var diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Brokoli, yağlı balık, yumurta, ıspanak ve tam tahıllı ürünleri sizlere örnek gösterebilirim.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.