Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

21. Haftada Hamilelik

21. Haftada Hamilelik

Hafta hafta gebelik de geçen hafta rahim büyüklüğünün göbek deliği hizasında olduğundan söz etmiştik. Bu haftaysa göbek deliğinin birkaç santim üzerine çıkmıştır. Bebeğinizin ağırlığı ise 300-350 gramdır.

Bebeğinizin gittikçe daha fazla hareketlendiğini hissediyorsunuzdur. Karnınız çok fazla büyümemiş olsa da anne olacağınız fikrine daha fazla alışmaya başlarsınız. Tekmelerini, içinizdeki dönüşlerini hissettikçe onun davranışlarını daha iyi anlarsınız. Böylece aranızdaki bağ daha fazla artmış olacaktır. Hazır karnınız fazla büyümemişken ve rahat hareket edebiliyorken dilediğiniz yerleri gezmeye bakın. İlerleyen zamanda bu zamanları özleyeceksiniz. Hafta hafta gebelik 21. Haftada karnınız büyüdükçe karın üstü yatma şansınız azalacak ve her yatışınızda bebeğinizin huzursuzlandığını göreceksiniz.

Hafta hafta gebelik de geçen hafta rahim büyüklüğünün göbek deliği hizasında olduğundan söz etmiştik. Bu haftaysa göbek deliğinin birkaç santim üzerine çıkmıştır. Bebeğinizin ağırlığı ise 300-350 gramdır.

Bebeğinizde meydana gelen gelişmelere gelince eğer kızınız olacaksa dış genital organının oluşmaya başlamıştır. Kaş ve göz kapakları iyice belirginleşmiş durumdadır. Dışarıdan gelen sesleri daha iyi duymaya başlamıştır. Kalbi daha hızlı atmaya başlar. Kemikleriyse sertleşmeye başlamıştır. Bu sebeple anne kalsiyumlu yiyeceklerle beslenmeye özen göstermesi gerekmektedir. Bu hafta ile ayrıntılı ultrasona başlanabilir. 21.-24. haftalar ayrıntılı ultrason için en uygun zaman aralığıdır. Bu ultrason da bebekin kalpi, idrar torbası, sinir sistemi, böbrekleri, karaciğeri, midesi, kolları, parmakları, bacakları, dudak yapısına (özellikle dudak yarığı açısından) bakılır.

Gebelik esnasında anne de oluşan bel veya sırt ağrıları oldukça normaldir ve sıklıkla görülür. Bu zamanlarda topuklu ayakkabıdan kaçınılmalıdır. Daha fazla ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Bir yere oturulduğunda bacaklarınızı hafif yukarı doğru kaldırıp ayaklarınızı desteklemeniz bel ağrılarınız için bir alternatif olabilir. Hamilelikte bir diğer sorun ise akne sorunudur. Androjen hormonun artışıyla yaşanan bu durum kimi insanlarda tam tersi aknelerin azaldığı görülmektedir. Sivilceleriniz varsa eğer oynamayın ve sıkmaktan kaçının. Aksi takdirde kalıcı bir iz kalabilir. Sivilce oluşumunun önlenmesi için yüzünüzü gün içinde bol bol yıkamanız tavsiye edilir.  Sivilce önleyici ilaç kullanımında mutlaka doktorunuza danışın. Kullanılmaması gereken bir krem,ilaç kullanıldığında engelli doğuma veya düşüğe sebep olabilir. Her zaman önlem almakta fayda vardır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.