Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

22. Haftada Hamilelik

22. Haftada Hamilelik

Hafta hafta gebelik de bu hafta bebeğiniz 27 cm ye ulaşmış durumda. Ağırlığı ise yaklaşık 500 gram. Artık minyatür bir insan şeklinde olan bebeğinizin kirpikleri ve kaşları tamamen oluştu. Artık sinirlendiğinde veya huzursuzlandığın da kaşlarını çatarak tepki verebilir. Kaşları çok incedir. Doğduğunda da bunun belli belirsiz olduğunu görebilirsiniz. 6. aydan itibaren belirginleşir. Göz kapakları oluşmaya başlasa bile 28. haftaya kadar gözlerini açamıyorlar. Bebeğinizin uyku düzeni de yavaşça düzene girmeye başlamıştır. Bu dönemde bebeğinizde azda olsa yağ oluşumu başlamıştır. Git gide yağ oluşumu daha fazla artmaya başlayacaktır. Bebeğiniz kız ise rahmi oluşup, gelişim dönemine geçmiştir. Erkek bir bebek bekliyorsanız testisleri karnından skortuma yani torbaya geçmeye başlamıştır.

Karnınızın büyüyüp, ağırlığınız arttığı için ağrılarınız artabilir. Uzun süre ayakta kalınca şikâyetleriniz artabilir. Bunun için düzenli olarak yürüyüşler yapmanız size iyi gelebilir. Ayaklarınızda şişlikler olabilir. Ayakkabı numaranız yarım-bir numara kadar büyüyebilir. Oturduğunuzdaysa bacaklarınızı kalçanızın yukarısına çıkacak kadar kaldırıp bir destekle oturabilirsiniz. Ayrıca karnınızdaki büyümeden kaynaklı çatlaklar oluşabilir. Genellikle göbek dışında uyluk veya göğüstede bu çatlamalar meydana gelir. Çatlakların rengi ise pembeden kahverengiye ten renginize göre değişir. Çatlak için olan losyonların tamamen iyi geldiği söylenemez fakat nemlendirdiği için biraz olsun çatlakların ortaya çıkmasını azaltabilir. Anne adayların bazılarındaysa varisler oluşmaya başlar. Makat bölgesindeki damarlarda varis oluşmaya başlayınca basur olabilirsiniz. Meme uçlarınızdaki renkli bölge daha fazla genişleyerek koyulaşabilir.

 

Hafta hafta gebelik de bu hafta bebeğiniz 27 cm ye ulaşmış durumda. Ağırlığı ise yaklaşık 500 gram. Artık minyatür bir insan şeklinde olan bebeğinizin kirpikleri ve kaşları tamamen oluştu. Artık sinirlendiğinde veya huzursuzlandığın da kaşlarını çatarak tepki verebilir. Kaşları çok incedir.

Herkesin karnınızı görünce dokunma hissi uyandırdığını görüyor olmalısınız. Dokunmayı seven biriyseniz bunu hoş karşılayabilirsiniz. Fakat hoşlanmıyorsanız insanları kibarca reddedebilirsiniz. Sonuç olarak kendi bedeniniz. Bunu bebeğinizle paylaşıyor olsanız da 3. şahsın bir zorunluluğu yok elbette.

Anne adayımızın beslenmesine gelecek olursak haftada en az 1 kez balık tüketmek size ve bebeğinize çok faydalıdır. Mevsimsel balıkların tercih edilmesi daha yararlı olacaktır. Bacak kramplarınızın bir sebebi magnezyum ve kalsiyum eksikliği olabilir.

Hafta hafta gebelik yazı dizimizde bu haftaki önerim bebeğiniz ve kendinize vakit ayırıp ona müzik dinletmek ikinize de iyi gelebilir. Fazla sert müziklerden ziyade örneğin klasik müzik fazlasıyla rahatlatıcı olacaktır. Bebeğinizin ince sesleri daha rahat duyabildiğini unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.