Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

23. Haftada Hamilelik

23. Haftada Hamilelik

Hafta hafta gebelik te sizde ve bebeğinizde oluşan değişim ve gelişimleri adım adım yazıyoruz. Bebeğinizin boyu 28 cm ye ulaşmış durumda. Bebek içinde yüzdüğü suya göre küçüktür. Bu haftalarda bebeğinizin yan veya ters dönmesi normaldir ve böyle kalacağı anlamına gelmez. 35. Haftaya kadar bir ters bir düz durabilirler. Hareket alanı genişlediğinden dolayı git gide tekmelerini, dönmelerini çok daha rahatlıkla hissedebilirsiniz. Her bebek aynı olmayabilir. Anne karnında kimisi çok fazla hareketliyken kimisi daha az hareket etmektedir. Bu dönemlerde baba adayı bebeğin bu hareketlerini dokunarak hissettiğinde bebek ile olan bağı daha fazla güçlenecek. Baba olduğu hissine daha fazla alışmış olacak.

23. haftada olduğumuz hafta hafta gebelikte bebeğiniz artık seslere daha fazla tepki veriyor olabilir. Sizin sesinizi etraftaki diğer seslere oranla daha çok seviyordur. Bu yüzden onunla iletişim kurarak onu mutlu edebilmeniz mümkündür. Bu haftalara nefes alabilme yetisinin olması için ciğerlerindeki kan damarları hızla gelişir. Doğduktan sonraki zamanda akciğerlerinin oksijeni cekebilmesi için sürfaktan denilen madde üretimi baş gösterir. Pankreas insülin salgılar. Gözün rengini belli eden iris oluşmaya başlamıştır. Fakat daha renginin ne olduğu belli değildir. Başı hala vücuduna oranla daha büyüktür.

 

Hafta hafta gebelik te sizde ve bebeğinizde oluşan değişim ve gelişimleri adım adım yazıyoruz. Bebeğinizin boyu 28 cm ye ulaşmış durumda. Bebek içinde yüzdüğü suya göre küçüktür. Bu haftalarda bebeğinizin yan veya ters dönmesi normaldir ve böyle kalacağı anlamına gelmez.

Hamileliğiniz süresince ayak şişmeleri oldukça normaldir. Hatta git gide dahada artabilir. Kan akışındaki yaşanan değişime ödem ağrısı denilir ve buda bacak ağrılarına sebebiyet verir. Daha önceki haftalarda söylediğim gibi hafta hafta gebelik yazımızda yürümenin rahatlatıcı bir his verdiğini söyledik. Baş ağrılarınız rahatsızlık verecek kadar artabilir. Bunun için ışık olmayan bir ortamda alnınıza nemli bir bez koyarak dinlenebilirsiniz. Bu zamanda anne adayı sodyum miktarı fazla olan peynir ve balığı bolca tüketmelidir.

Duygusal değişimleriniz artabilir. Bu hafta itibariyle ellerinizde uyuşma ve iğne batıyor gibi ağrılar olabilir. Bunun için egzersizler yapabilir veya fizik tedaviye gidebilirsiniz. Zaman zaman akıntılarınız baş gösterebilir bununa sebep büyüyen rahminizin idrar torbasına baskı uygulamasıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.