Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

24. Haftada Hamilelik

24. Haftada Hamilelik

24 Haftada Gebelik   

Hafta hafta gebelik yazı dizimizde 24. Haftaya gelmiş bulunmaktayız. Bu haftaya kadar 6 kilo almış olsanız da daha yolu tamamlayamadığınızdan önümüzdeki 14 hafta bir bu kadar 6 kilo daha almaya hazır olun.

Bebeğiniz 30 cm civarında kilosu 600-750 gr arasında değişiklik göstermektedir. Artık bebeğiniz düzenli olarak kilo alıyor ve boyu uzuyor. Cildi ince ve transparan seklinde olan bebeğinizin yakın zamanda derisi kalınlaşacak. Kan damarlarını ve içindeki organlar görünür konumdadır. Solunum organları gelişimini tamamlasa bile en hızlı büyüyen organ beyindir.

Kendinizdeki değişimin belki farkında olmayabilirsiniz. Daha fazla duygu yoğunluğu ile normal zamanda ağlamayacak şeylere ağlayabilir, kırılmayacağınız olaylara kırılabilirsiniz.

Bebekler en çok 24-28. Haftada hareketli olurlar. Tam siz bacaklarınızı uzatıp uyumaya hazırlanırken minik bebeğinizin hareketleri sizi uyutmayabilir.

  Hamileliğinizin bu zamanlarından sonra erken doğuma karşı bilinçli ve tedbirli olmak gerekmektedir. 100 kişiden 10’u erken doğum yapmaktadır. 37 hafta öncesine kadar olan doğumlar erken doğum olarak tabir edilir. Hafta hafta gebelikte bu haftaki yazımızda size erken doğum belirtilerini söyleyeceğim. Vajinal kanama, vajinal akıntılarınız artıp dokusu değişmişse, bebeğiniz kendini itiyormuş gibi hissetmeniz durumunda hemen doktorunuza başvurun. Bebeğiniz doğum zamanına ne kadar yakın doğmuşsa hayata tutunma ihtimali o kadar yüksektir. 24 haftalıkken doğan bebekler önceleri yaşam ihtimali düşükken gelişen teknoloji sayesinde bu ihtimal artmaktadır. 34-37 haftalık bir bebek ise doğumunda sorun yaşanma ihtimali çok azdır. Erken doğum riski olan etmenlerin başında tüp bebek yöntemiyle hamile kalmak, daha önceden doğum yaşamak, sigara, alkol gibi maddeler kullanmak başında gelir. Yine yetersiz beslenme, aşırı veya az kilolu olmak, aile içi şiddette bu ihtimali artırmaktadır.

Hamilelikle birlikte vücutta hormanal değişiklikler olmaktadır. Vücuttaki tüylenmede bu değişimlerden biridir. Hamileyken vücudundaki tüylerden kurtulmak isteyen annelerin çoğu aynı zamanda bebeği için en zararsız olanı tercih etmek istemektedir. Epilasyon her ne kadar kimi görüşlerce zararsız denilse de güvenilirliği kanıtlanmamıştır. Tüy dökücü kremlerin ise kıl köklerine hasar verip kana karışıp bebeğe zarar vermesi bir ihtimaldir. Ağdaya gelirsek bir zararı olmamakla birlikte hamilelik boyunca cildinizin daha hassas olduğunu unutmamalısınız. Jiletin ise herhangi bir sakıncası yoktur.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.