Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

25. Haftada Hamilelik

25. Haftada Hamilelik

Hafta hafta gebelik yazı dizimizde 25. Haftaya gelmiş bulunmaktayız. Karnınızın büyüklüğü çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. Çapı neredeyse 25 cm. Bebeğiniz ise artık 30 cm de ve 700 gram. İçinde yüzdüğü sıvı olan amnios sıvısını akciğerlerinden alıp vermeye başladı. Yani ilk solunumu başlamış durumda.

Yağ dokusunun oluşmasıyla transparan görünüm kazanan bebeğinizin cildi kalınlaşıyor. Tüylenmesiyse devam ediyor. Sizde oluşan tüylerse doğumdan hemen sonra çok hızlı bir şekilde dökülecektir.

24-28. haftalarda yapılan anemi ve glikoz testinizi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede demir eksikliğinizi görürsünüz. Ve buna karşı önlem almanız gereklidir. Diş eti kanaması veya diş ağrısı gibi durumlarda vücudunuzun kalsiyum açısından fakir olduğu anlamına gelmektedir. Daha dikkatli olmanızda fayda vardır. Kendiniz için boş ve gereksiz besin almak yerine bebeğiniz ve kendiniz için besin değeri yüksek besinler tüketmeye özen gösterin. Hafta hafta gebelik de daha öğrenilecek çok şey var.

 

Hafta hafta gebelik yazı dizimizde 25. Haftaya gelmiş bulunmaktayız. Karnınızın büyüklüğü çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. Çapı neredeyse 25 cm. Bebeğiniz ise artık

Zamanında doğan bebekler bazıları 2500-2900, bazıları ise 3500-4000 gram aralığında doğarlar. Toplumumuzda kilo ile bebeğin sağlığının doğru olduğunu düşünen yanıltıcı kişiler vardır. Bunlara itibar etmeyin. Bu aralıklarda olmayan bebeklerin bu aralıkta olanlarla olan tek farkı kilodur.

Bebeğinizi mutlu edebilmek için illa zengin olmaya hiç gerek yoktur. Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olun o kendiliğinden mutlu olur zaten. Bebeklerde çok daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi ve ilgi onun için mutluluk kaynağıdır. Yavaş yavaş dışarıya çıktığınızda bebeğinize 1-2 parça bir şey almak sizi aniden maddi bir külfete sokmayı önler. Bu alışverişler yapılırken bebeğinizin çok ani büyüyeceği ihmal edilmemelidir.

Daha önceden yapmaya özen göstermediğiniz olaylara şimdi daha farklı yaklaşmak gerekmektedir. Örneğin arabaya bindiğinizde emniyet kemerini mutlaka takmalısınız. Toplu taşıma araçlarında gerekirse müsaade isteyerek(malum Türkiye’de takozlar çok) oturmaya özen gösterin. Sigara içmek bir kenara sigara içilen ortamlarda dahi bulunmanız bebeğiniz için pekte sağlıklı olmayabilir.

Yeni gelişen teknoloji sayesinde 3 boyutlu ultrasonlar var. Önceleri ultrasonda elleri, kolları nerede diye kafa karışıklığına sebep olsa da 3D ultrason sayesinde rahatlıkla bunları ayırt edebildiğinizi göreceksiniz. Minik meleğinizin tıpkı bir fotoğrafı gibi olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.