Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

26. Haftada Hamilelik

26. Haftada Hamilelik

26. Haftanızda bebeğiniz 800 grama ulaşmıştır. Hafta hafta gebelikte geçen yazıda en hızlı gelişen organın beyin olduğunu söylemiştim. Bu haftaysa en geç oluşan organ İse akciğerdir bilgisini paylaşmak istiyorum. Bunun için erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde en fazla sorun yaşanan olay solunum sistemindedir.

Hafta hafta gebelik de 26. haftaya gelindiğinde daha fazla kasılmalar yaşanabilir. Eğer kasılmalarınız düzenli ve şiddetli değil ise dert edilecek bir probleminiz yok demektir. Bedeniniz yavaş yavaş doğuma hazırlık yapmaktadır. Belinizin alt kısmının ağrıması gelişen rahminizden kaynaklanmaktadır. Hafta hafta gebelik de gün boyunca oturmak veya çok fazla ayakta durmak size iyi gelmeyebilir. Ufak yürüyüşler yaparak bu sorunu ortadan kaldırmak sizin elinizde. Uyurken ise bacaklarınızın arasına yastık yerleştirerek yatmak size çok daha konforlu gelmektedir.

 

26. Haftanızda bebeğiniz 800 grama ulaşmıştır. Hafta hafta gebelikte geçen yazıda en hızlı gelişen organın beyin olduğunu söylemiştim. Bu haftaysa en geç oluşan organ İse akciğerdir

Bebeğinizin emme refleksside gelişmiş durumda. Doğduğunda sahip olduğu 70 refleksten biridir aynı zamanda emme. Kavrama refleksside küçümsenmeyecek derecede gelişiyordur. Yeni doğan bebeğe parmağınızı verdiğinizde ne kadar sıkı tuttuğunu test edebilirsiniz. İçeride de bu şekilde kordonunu tutabilir. İyi ki kordon bu olaya dayanaklı kalabiliyor. Kordon dolanması en büyük endişe ve korkuya sebebiyet veren şeylerden biridir. Bebekler amnios sıvısı içinde hareket edip döndükçe kendi kordonlarının içinden geçmekte ve düğüm oluşturmaktadır. Kordonun bebeğin boynuna dolanması bebeğe çoğu zaman zarar vermez. Göbek kordonu bir sebepten dolayı basıya uğrarsa wharton jeli de bebeğe giden kan akımını koruyamazsa bebeğe giden kan miktarı azalır. Bebek işte bu zaman sıkıntıya düşebilir.

Bebeğinizin saç, kirpik ve tırnakları uzamaya devam eder. Bugüne kadar açılmayan minik gözlerini yavaşça kırpmaya başlamıştır. Dışarısının aydınlık mı kapalı mı olduğunu ayırt edebilecek kapasiteye ulaşmıştır.

Hala şeker taraması yaptırmadıysanız mutlaka yaptırın. Bu taramaya şeker yükleme testi adı veriliyor. İki tip şeker yükleme testi vardır. Başta 50 mg glikozla olan yapılır. Şeker riski olan anneyle, şeker riski olmayan anneyi ayırt etmek için yapılır. 50 gr testi yüksek çıkan annelereyse 100 mg test yapılır. Bu testi yaptırmak önemlidir çünkü bu hastalığı olan kişilerin bebeklerinde kalp ve sinir sistemi sakatlıkları oluşabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.