Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

27. Haftada Hamilelik

27. Haftada Hamilelik

Bu hafta bir karnabahar büyüklüğünde olan miniğiniz yaklaşık kilosu 900 gram.  Bu haftada doğan 100 bebeğin 85i yaşama tutunmuştur. Rahminiz gittikçe göğüs kafesinize yaklaşıyor. Bu durum derin nefes almalarınıza engel teşkil edebilir. Git gide büyüyen bebeğinizin ise hareket alanı oldukça daralmakta. Bu durum sizi de zorlayabilir. Nefes alıp verirken dik durmanız bebeğinize rahat hareket edebilmesi için alan sağlayacaktır.

Hamileliğin bu dönemlerinde yavaş yavaş uyku problemi çekiyor olabilirsiniz. Büyüyen rahim diyaframa baskıları artmıştır. Sırt üstü yatışlarınızda nefeste zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için sırtınıza bir yastık almanız nefes alıp-verişlerinizi kolaylaştıracaktır.

 

Bu hafta bir karnabahar büyüklüğünde olan miniğiniz yaklaşık kilosu 900 gram.  Bu haftada doğan 100 bebeğin 85i yaşama tutunmuştur. Rahminiz gittikçe göğüs kafesinize yaklaşıyor. Bu durum derin nefes almalarınıza engel teşkil edebilir.

Zaman geçiyor ve hangi hastanede doğum yapacağınıza karar vermeniz, yanınızda kimler olması gerektiği, bebek çantanıza hangi malzemelerin konulacağını düşünmeniz gerekmektedir. İlerleyen zamanda hafta hafta gebelikyazımızda ihtiyaç listesine de yer verebiliriz.

Hamilelikte rahmin ve bebeğin baskısı ile sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedilebilir. Hamilelikte sık görülen idrarda yanma tedavi edilemez. Erken doğum riskini artırır. İdrarda yanma hissediyorsanız en yakın zamanda doktorunuza müracaat etmeniz gerekmektedir.

Burnunuz iyice hassaslaşmaya başlamıştır. Bu yüzden önceleri sevdiğiniz yiyeceklerin kokusu sizi rahatsız eder ve yemekte zorluk çekebilirsiniz. Bunun yanında meyve ve sebze tüketimine özellikle dikkat edilmelidir. C vitaminine ve gerekli mineralleri alabilmek için günde en az 1-2 meyve tüketmenizde fayda vardır.

Bebeğiniz normalden daha az hareket ediyorsa, vajinal akıntı, görme bozukluğu, bayılma gibi şikâyetleriniz her zaman varsa muhakkak doktora danışmanız gerekmektedir.

Anne adayımızın içindeki ufaklık büyüdüğü için iş yapmaları oldukça zordur. Bu dönemde baba adaylarımızın omuzlarına daha fazla iş yükü binmektedir. Eşinin duygusallığıyla birlikte daha fazla sorumluluk alması gereken babaların oldukça sabırlı olması gerekmektedir.

Hafta hafta gebelikte bu hafta değinmek istediğim bir konuda doğru bilinen yanlışlardır. Etrafımızda o kadar çok bilmeden yönlendirmeye çalışan insan var ki.  Gebelikte diş tedavisi olmamanız gerektiği, araba kullanmanızın sakıncalı olduğu yalanı, tüm gebelik boyunca vitamin hapları alınması gerektiği, tuz kısıtlanmasına gidilmesi gibi birçok saçma inançlar vardır. Her seferinde bunları duymak canınızı sıkabilir. Fakat şunu da eklemek gerekir ki bunlara itibar etmemek gerekir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.