Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

28. Haftada Hamilelik

28. Haftada Hamilelik

Hamilelikte 28. haftaya girmekle son 3 aya girmiş bulunmaktasınız. Bebeğiniz 37 cm ulaşmış durumda. Bebeğiniz 3 ay sonunda şu anki kilosunun 3 katına, boyunun ise 2 katına çıkacağını söyleyebilirim. Bebeğiniz şu anki gelişimini sizin yediklerinizden ve sevginizde alıyor. Anne eğer huzurlu ve mutluysa bebekte aynı şekilde mutlu oluyor. Eğer mutsuzsa bu mutsuzluk bebeğinizi de aynen etkilemektedir.

Hafta hafta gebelik de son 3 aylık dönemde de 4-5 kilo almanız muhtemeldir. Doktorunuzla iki haftada bir randevulaşmak gerektiğini unutmayın fakat risk durumuyla orantılı olarak bunu haftada birde yapabilirsiniz.

Bu hafta itibariyle çömelmek ve yere bir şey düştüğünde almak sizin için zorlaşacaktır. Bunun için etrafınızdakilerden destek almanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu haftalar itibariyle kadınlar hamilelikten sıkılıp eski hallerine özlem duymaya başlayabilirler. Göğüslerinizin süte hazırlanması için anne sütü sayılan daha açık renkte olan sarımsı renkte sıvı üretir vücudunuz.

Hafta hafta gebelik de bu hafta bebeğinizdeki gelişmelerde 5 duyu organının tamamen geliştiğini, hıçkırabildiğini, tebessüm edebildiğini, saçlarının hala uzamaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Akciğerleriyse hala tam gelişmemiş olup gelişmeye devam etmektedir.

Hamilelikte 28. haftaya girmekle son 3 aya girmiş bulunmaktasınız. Bebeğiniz 37 cm ulaşmış durumda. Bebeğiniz 3 ay sonunda şu anki kilosunun 3 katına, boyunun ise 2 katına çıkacağını söyleyebilirim. Bebeğiniz şu anki gelişimini sizin yediklerinizden ve sevginizde alıyor.

Eğer imkânınız varsa bu hafta bir tatile çıkın. Daha sonraki zamanlarda bunun için pek elverişli zaman bulabileceğini pek sanmıyorum. Minik bebeğiniz sizden sürekli ilgi isteyecektir.

Bu zamanlar fazlasıyla tartışılan kordon kanı saklanması çoğu anne adayının aklına şüpheler getirmektedir. Bu olay uzun zamandan beri süregelse de yeni ortaya çıkan şey bunu bebeğiniz için saklayacak özel kuruluşların ortaya çıkmasıdır. Bebek doğduktan sonra plasentanın içinde bulunan bu kan çok fazla kök hücreye ev sahipliği yapmasıdır. Bu kordon kanı bankaları yurtdışında olduğu gibi ülkemizde de vardır. Kimi doktorlar bunu mantıklı bulur iken kimisi gereksiz olduğunu belirtmişlerdir. Doktorunuza danıştığınız da farklı cevaplar almanız mümkündür. Bunun için doktorunuzdan ayrı olarak  eşinizle sizin alacağınız karar daha iyi olacaktır.

Annenin kan grubu Rh (-), babanın kan grubu Rh (+) pozitif ise kan uyuşmazlığı olur. Anne veya baba adayının A, B, 0, AB gruplarından herhangi birine ait olmasının bir önemi yoktur. Tek önemli olan Rh durumudur. Kan uyuşmazlığı olan ailelerde bu hafta test uygulanır. Test sonucu negative gelirse anneye kan uyuşmazlık testi yapılır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.