Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

29. Haftada Hamilelik

29. Haftada Hamilelik

29. haftaya ulaştığımız hafta hafta gebelik de bebeğinizin ağırlığı 1200 grama kadar ulaşmış durumda. Toplam boyu 37 cm. Bebeğinizde hala akciğer ve kas gelişimi devam etmektedir. Bebeğiniz bu zamanlarda kalsiyuma özellikle ihtiyaç duymaktadır. Süt ve süt ürünü yiyecekleri tercih ederek bu besini karşılayabilirsiniz.

   Bebeğinizin beyni artık vücut ısısını koruyacak biçimde gelişti. Doğuma kadar yinede sizin vücut sıcaklığınıza ihtiyacı var.

   Bebeğinizin hareketli olduğunu sizde fark etmişsinizdir. Gün içinde kaç kez tepik attığı önem arz edebilir. Doktorunuz bunu kayıt etmenizi isteyebilir. Bebeğin normal gelişimini kontrol amaçlı bu gereklidir.

   Hafta hafta gebelik 29.Hafta da bazı hamileler sırtüstü hipotansiyon adı verilen durumla karşılaşabilir. Her sırtüstü uzandığımda tansiyonunda ve kalp atışlarında değişiklik gözlemlenebilir. Bunun için aniden ayağa kalkmaktan kaçınılmalı, yatma pozisyonunuzu değiştirmelisiniz. Bu gibi durumlarda sırtüstü uzanmaya devam ederseniz bu semptomlar aynı şekilde baş gösterebilir.

   Meme dokusu prolaktin adı verilen hormon sayesinde süt üretir. Prolaktin salgılandıkça yumurtlamaya karşı koyar. Bunun için ilk aylarda adet kanaması görülmez. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmiş olsa da sütünüz bir nevi mikroplara karşı kalkan görevi görür.

29. haftaya ulaştığımız hafta hafta gebelik de bebeğinizin ağırlığı 1200 grama kadar ulaşmış durumda. Toplam boyu 37 cm. Bebeğinizde hala akciğer ve kas gelişimi devam etmektedir. Bebeğiniz bu zamanlarda kalsiyuma özellikle ihtiyaç duymaktadır.

Devlete ait hastanelerde eşler hiçbir şekilde doğuma alınmazken özel hastanelerde epidural sezaryen ve normal doğumda eşler içeri girebilmektedir. Fakat eş dışında kimse alınmamaktadır. Eğer eşiniz ameliyathaneye girebilme özellikleri taşıyorsa bunu onunla da paylaşıp, size eşlik etmesini isteyebilirsiniz. Böylece büyük bir destek eşliğinde doğumunuzu gerçekleştirmiş olursunuz.

   Hangi şekilde doğum yapacağınıza karar verirken deneyimli annelerden yardım isteyebilirsiniz. Hepsinin ayrı hikâyesi olduğunu ve birbirine benzemediğini görebilirsiniz. Bu yüzden daha sağlıklı olanı doktorunuzla birlikte vereceğiniz karardır.

   Doğum iznine vereceğiniz karara gelecek olursak bunu da doktorunuzla belirleyebilirsiniz genellikle doğumdan önce 8, sonrasında 8 hafta olarak belirlenmiştir. Fakat ne kadar fazla işe giderseniz doğumdan sonrada o kadar tatil yapma imkânınız olacaktır. Kimileri verilen izine uyarken kimisi doğumunun son zamanlarına kadar iş hayatına devam etmektedir. Bazı kurumlar doğum iznine sıcak bakmıyorsa insan kaynaklarından hukuki haklarınızı öğrenmekte de fayda vardır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.