Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

3 Haftalık Gebelik

3 Haftalık Gebelik

Yumurtalıkta büyüyen folikül çatladıktan sonra özgürlüğüne kavuşan yumurta hücresi genelde aynı yanda bulunan Fallop tüpünün çabalarıyla içine yerleştirilir ve fallop tüpünün iç boşluğunda ileriye doğru hareket etmeye başlar. Hamileliğin gerçekleşmesi için olması gereken şudur : yumurtlama olduktan hemen sonra ilk birkaç saat içerisinde yumurta hücresi spermlerle bir araya gelmelidir. Kadının yumurta hücresini sadece bir sperm hücresinin fethedebileceğini 2 haftalık gebelik konusunda anlatmıştık , isterse 50 bin erkek spermi hayatta kalmayı başararak oraya varsın sadece bir tanesi bu işte başarılı olacaktır.

 

Erkek sperm hücresi fallop tüpünde ilerleyişini içerideki tüycükler vasıtasıyla gerçekleştirir , bu gezinti dokuz on saat kadar sürer .
3 Haftalık Gebelik
Anne adayının yumurta hücresi çevresinde adeta bir kuşatma yaşanmaktadır , bu kuşatmadan sadece tek galip çıkacaktır ve kaleye bayrağı sadece bir kişi dikebilecektir , bakalım oda hangi şanslı erkek sperm hücresi olacaktır .

Şanslı spermin yumurtaya zerk etmesi yirmi dakika gibi zamanda gerçekleşecektir ve diğer arkadaşları için artık tüm kapılar kapanmıştır .

Erkeğin Sperm hücresi kadının yumurta hücresine zerk ederken kuyruk dışarda kalır . Bu durumu aya çıkan bir uzay mekiğinin atmosferden aşarken yükünü azaltmak maksadıyla yakıt deposunu bırakma işine benzetebiliriz .

Yumurta hücresinin ve sperm hücresinin yukarıdaki resmine baktığınızda birbirlerinden ebat olarak ne kadar farklılık gösterdiklerini fark edeceksiniz , kadının yumurtası erkeğin hücresinin yüzlerce katı büyüklüğündedir.
Sperm bilgi yüklü olarak yola çıkmıştır , bu bilgiler kromozomlarda saklı vaziyettedir . Kromozomları bilgisayar DVD si olarak düşünün , kadının yumurtasında hücre çekirdeğini de bilgisayar olarak kabul edin , işte bu DVDlerin bilgisayara yerleştirilerek oynatılması gerekmektedir.
Yumurta hücresi çekirdeği artık son duraktır burada büyük buluşma gerçekleşecektir. Erkekten gelen sperm hücresi içerisindeki yirmi üç kromozom ile kadından gelen yumurta hücresi içerisindeki yirmi üç kromozom bir araya gelirler .
Sonuç olarak bir canlı daha hayata gelmiştir.
Genetik birleşme işleminin bitmesini takiben , Fallop tüpünden annenin rahim içine ilerleyiş sürecektir aynı zamanda hücresel çoğalma start almıştır. Hücresel artış ilk etapta tek hücreden oluşan yeni canlının mikroskobik şeklinde değişikliklerin olmasını mümkün kılar . iki , dört, sekiz , on altı hücre şeklinde meydana gelen çoğalma işinin bitiminde meydana çıkan bünyeye mikroskobik şekliden dolayı morula diğer bir değişle ‘ dut ‘ denir . Morula seviyesine kadar büyümeyi başaran canlı neredeyse rahim içine de varmıştır .

Spermler hem X hem de Y kromozomu taşyabilir . Kadının Yumurta hücresinde ise daima X kromozomu vardır.
Yumurta hücresine giren erkeğin hücreleri X kromozomuna sahipse bebek kız , Y kromozomuna sahipse erkek olacaktır. Yani bebeğin erkek mi yoksa kız mı olacağını belirleyen daima sperm hücreleridir.
Bebeğin kormozom kodu erkek olduğu taktirde 46 XY, kız olduğu taktirde 46 XX şeklinde ifade edilmelidir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.