Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 4. haftası itibariyle erkekten ve kadından katılan hücrelerin “ tek bünyede toplanması ” ile meydana gelen fetüs (anne karnındaki bebek) , biraz size biraz eşinize benzeyecektir , ikinizin iyi bir karışımı olacaktır .
3 haftada yumurtlama işlemi bitti ve erkekten ve kadından gelen hücreler bir araya gelerek genetik yapının temelleri sıkıca atılmış oldu .

Erkeğin yirmi üç kromozomluk genetik kodunuzla kadının yirmi üç kromozomluk genetik kodu aynı bünyede bir araya gelerek kendine has bir genetik yapıya sahip bir insanın ilk hücresi hayat bulmuş oldu . Zigot denilen hücre hemen bölünerek kendini sürekli ikiye katlamaya başladı.
İki – dört – sekiz – on altı hücre biçiminde meydana gelen bölünme sürerken Fallop tüplerinin içerisinde devam eden seyahat bebişi uzun bir süre tutunup evi kabul edeceği rahmin içerisine taşıdı .
Morula evresindeyken rahim iç tabakasına varan bebişe artık blastosist adı verilir . Yavrucağınızı meydana getiricek bu hücre kütlesi rahim iç tabakasına vardığında kendisi için en uygun yeri tespit ederek 4. haftanın ilk zamanlarında kendine bir yer edinir.
Zigotun yerine almasıyla kimi kadınlarda lekelenme şeklinde kanama gözlemlenebilir . Bu kanama , implantasyon kanaması ismiyle anılır ve döllenmeyi takiben üçüncü ve yedinci günler içinde vukuu bulur . Kanamanın sebebi tıpkı bir bina inşa edilmeden evvel temel atılması için yapılan kazının sonucunda ortaya çıkan hafriyat , su vs. benzeridir , rahim iç tabakasında da “temel kazılması” ve o sırada orada yer alan bir kılcal damara zarar verilmesi sonucudur.
Dördüncü gebelik haftasının sonunda eskiden adet kanamanızın olması gerekirdi . Hamile kalmayı istediğinize göre umudunuz menstruasyon gerçekleşmemesi şeklinde olacaktır şüphesiz. ‘ Gebe miyim? ‘ biçiminde sorular aklınızdan geçiyor ve bir heyecan basıyor . İçin için meraktan kıvranmaktansa bu suallere cevap olabilecek metotlardan birine başvurmak gerekebilir : Kanınızdaki beta HCG hormonu (bu hormon rahme yerleşme olduktan sonra salgılanmaya başlar ) ölçümü vasıtasıyla gebeliğinizin 4 haftasında bile hamilelik teşhisi konabilir . Ne var ki beta HCG testi yaptırmak istiyorsanız hastanede kan aldırmanız ve az biraz ücret ödemeniz lazım . Gebe olduğunuzu anlamak için yapacağınız idrar testleri ise ucuz testlerdir ancak gebeliğin daha ileri ki safhalarında doğru sonuç almak mümkün olur .
Dördüncü gebelik haftasının bitiminde mens olmayacaksanız bile daha önceki aylara benzer biçimde adet görecekmiş gibi belirtileri kendiniz görebilirisiniz. Anne adaylarında yorgunluk, göğüslerde dolgunluk, uyku hali , bel ağrısı ve ruh hali değişiklikleri henüz bu ayda dahi ortaya çıkabilir . Şu anda sizde pek değişiklik yoksa sıkın dişinizi : Hamilelik belki yeni başlamıştır.

4. Gebelik Haftası Bebeğimde Ne Gibi Değişiklikler Olur ?

Elektron mikroskop fotoğraflarında en üstte dört hücreli evre, ikinci sıradaki fotoğraftaysa morula evresinin ilk başları gözlemlenmiştir. Alttaki fotoğrafsa ‘ adam olacak çocuğun ‘ rahim iç tabakasına implante olmadan evvel halini resmetmektedir ve bu imajda hücre kütlesinin Zona Pelusida denilen hücre çeperinden sıyrılmak maksadıyla gerçekleştirdiği “ yumurtadan çıkma ” ( hatching ) fonksiyonu incelenmiştir.

Bebeğiniz ana rahmine yerleşmek için hücrelerden bırakılan rahim iç tabakasını eriten bir takım salgıları kullanır ve kendisini eriyen alanın içine hapsederek , üstünüde bir katmanla kaplayarak dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı güven altına almış olur . Çok zekice değil mi ! İmplantasyon bittiğinde bebek beta HCG denilen hormonu salgılamaya başlar ve anne adayına şu mesajı verir ‘ ben işimi bitirdim burayı eşeledim artık güvendeyim

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.