Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

5. Haftada Hamilelik

5. Haftada Hamilelik

Planlı bir gebelikte elbette 5. Hafta bir şeylerin ortaya çıktığı bir hafta olmaktadır. Hamile olmayabilirsiniz adet döngüsü ilerleyebilir fakat asla endişelenmeyin ve acele etmeyin. 6 aylı ve 12 aylık düzenli ilişkilerde bile gebelik görülemeyebilir. Genelde birkaç denemeden sonra kadınlar endişeye kapılırlar ve eşlerinde yâda kendilerinde bir sorun olduğunu düşünürler. Her kadının gebe kalma hızı yani doğurganlığı farklılık göstermektedir. Genelde 12 aylık düzenli bir ilişkiden, planlı bir gebelik çalışmasından sonra gebe kalınmaz ise doktora başvurulmaktadır. Fakat acele edip, kendinizden yâda eşinizden endişe duyarsanız gereksiz yere tüp bebek planlamaya başlamış olursunuz. Fakat 12 aylık düzenli bir ilişkiden sonra yinede endişelenmenize gerek yok, gebe kalmamanızın nedenlerini farklı bir yazıda yine inceleyeceğiz.

Bazı durumlarda ise adet kanamanız gebelik harici gecikmiş olabilir, her adet kanaması gecikmesini gebelik olarak nitelendirmemek gerekir. Ergenlikten sonra adet gecikmesi en çok ruhsal durumlardan dolayı gecikme göstermektedir. Adet döngüsü beyindeki hipotalamus tarafından yönetilmektedir, bu nedenle endişeler ve stres adet kanamasını geciktirebilmektedir.

Hafta hafta gebelik yazı dizimizde 5. Hafta en büyük gelişmesi bebeğinizin beyin, kalp, damar ve sinir organları gelişmeye başlamaktadır. Bebeğiniz bu hafta bir susam tanesi kadardır ve kurbağa yavrusuna benzemektedir.

Bu hafta itibari ile egzersizlere başlayabilirsiniz, yapacağınız egzersizleri önceki yazılarımızda yazmıştık. Egzersizleri birkaç gün ile sınırlandırmamalı bir takvim oluşturmalısınız. Yapacağınız egzersizler ileriki haftalarda aldığınız kiloları taşımanızda size güç vererek yardımcı olacaktır. Egzersizlerin en güzel tarafı ise stres atmanıza yardımcı olacaktır. Birkaç hafta sonra yaşayacağınız fiziksel zorlanmalara karşı dayanıklı olmanızı sağlayacaktır. Sizin için en uygun egzersizleri yazdığımız yazılarda irdelemiştik.

Hafta hafta gebelik de 5. Hafta itibari ile mide bulantılarınız ve göğüs ağrılarınız başlayabilir. Sık sık idrarlara çıkmaya başlayabilirsiniz, bu hafta itibari ile canınız iyi şeylerin yanında kötü şeyler de isteyebilir. Bu duruma halk arasında aşerme denir, hamileliğiniz sırasında mutlak suretle sigara ve alkol kullanmayınız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.