Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

6. Haftada Hamilelik

6. Haftada Hamilelik

Bu haftadan itibaren duygusal dalgalanmalara hazırlıklı olun, gebelikte östrojen ve bir de progesteron hormonları  gün için de çok farklı salgılanabilir. Bu hormonların salgılanmasındaki amaç gebelikte sizi fiziki açıdan ve ruhsal açıdan doğuma hazırlamaktır.

Bu salgılanan hormonlar diğer haftalarda daha da artacaktır. 6. Hafta da bazı gıdaların canınız çok isteyebilirken, bazılarından nefret edebilirsiniz, bu duruma halk arasında aşerme denir. Hamileliğinizin bu döneminde rahminizin büyümesi ve idrar torbasına baskı yapması ile birlikte sık sık tuvalete çıkabilirsiniz.

Hafta hafta gebelik yazı dizimizin 6. Haftasında sizde olacak en büyük değişiklik meme uçlarınızın koyulaşması ve memelerinizin büyümesidir. Bunlar olurken göğsünüzde ağrı meydana gelebilir, fakat bu normaldir. Bu durum süt bezlerinin kendisini doğuma hazırlaması ile alakalıdır. 6. Haftadan itibaren memelerinizde meydana gelen şişlik size rahatsızlık vermeye başladıysa sutyeniniz mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir. Hamilelik döneminde size en uygun sutyen alttan destekli ve rahat sutyenler olacaktır, çünkü göğüsleriniz sürekli büyüme gösterecektir. Sutyen kullanmazsanız durum daha da kötüye gidebilir, göğüslerde ağrı şikâyetiniz daha da artabilir. Mümkün olduğu kadar bu sutyen ile dolaşmaya çalışın hatta gece yatarken dahi sutyeni çıkarmayın.

Hafta hafta gebelik yazı dizimizin 6. Haftasında bebeğinizde olan en büyük gelişmede bebeğinizin kulakları, gözleri ve burnunun oluşmaya başlamasıdır. Ayrıca bebeğin kordonu da 6. Hafta da oluşmaktadır. Bebeğiniz bu hafta itibari ile yaklaşık 3 mm olmuştur. Bu haftadan itibaren küçükte olsa organ sistemi görülmeye başlar, kalp ve akciğerler gelişme gösterir.

Bu hafta itibari ile progesteron hormonu artacağı için sindirim sisteminiz yavaşlayacaktır, bu sebeple oluşacak kabızlıkları engellemek için mümkün odluğu kadar egzersiz yapın. Bu haftadan itibaren bol lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin, yeterince meyve ve sebze yiyin. Bol bol su içmenizde sizin yararınıza olacaktır. Hamilelikte beslenme ile ilgili yazılarımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.