Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

7. Haftada Hamilelik

7. Haftada Hamilelik

Gebelikte 7. Hafta taşların yerine oturduğu, bir şeylerin şekil aldığı bir hafta olarak adlandırılabilir. Birçok kadın çevresindekilere gebe kaldığını bir süre söylemez, bir takım endişelere kapılabilir. Bu endişeler çoğu zaman düşük yapma korkusu olsa da, bazen de gebeliğinden emin olamaz. Fakat bu hafta itibari ile yavaş yavaş netlik kazanacaktır. Eğer çalışan bir kadınsanız ilk olarak bu durumu patronunuza söylemeniz iyi olacaktır, sık sık yorgunluk belirtileri gösterdiğiniz içim yoğun mesai saatlerinde sizi anlayışla karşılayabilir.

Bu haftalara da yoğun bulantı ve kusma yaşayabilirsiniz, bu sebeple de kilo kaybedebilirsiniz. Bu yüzden kendinize dikkat etmelisiniz, yatağınızın yanında mutlaka kraker, bisküvi tarzı besinler bulundurun ve sabah yataktan kalkmadan önce bunlardan atıştırın. Günlük öğününüzü de 3 yerine 6-7 ye çıkarmanızda fayda olacaktır.

Gelelim hafta hafta gebelik yazı dizimizde 7. Hafta itibari ile başınıza gelecek en büyük değişikliklere. Bu haftada rahminiz yaklaşık 2 katına çıkacaktır. 6. Haftada bahsettiğimiz gibi rahminizin büyümesi ile idrar kesenize baskı olacağı için çok sık tuvalete gideceksiniz. Bu haftalarda sabahları mide bulantısı olacaktır, bu sizin yeme alışkanlığınızı da etkileyebilir. Sabah bulantıları 14. Haftaya kadar devam edebilir.

Hafta hafta gebelik yazımızda bu hafta bebeğinizde olacak en büyük değişiklikler ise bebeğinizin kollar ve bacaklarının oluşmasıdır. Bu hafta da kollar, bacaklar, el ayak tırnakları ve dudaklar oluşmaya başlamaktadır. 7. Hafta itibari ile bebeğiniz yaklaşık 2 cm kadar olmaktadır.

Bu haftadan itibaren su ve süt tüketimine özen gösterin, kalsiyumun ne kadar faydalı olduğunu diğer makalelerimizde belirtmiştik. Mümkün olduğunca etleri çok iyi pişirin, et yemeği yaptıktan sonra ise ellerinizi çok iyi yıkayın. Eğer kediniz varsa kedi pisliğini başkasına temizletmenizde fayda vardır. Bu haftadan itibaren doktora muayeneye gitmeye başlayabilirsiniz, nitekim genelde 7. Haftadan sonrası ilk muayene zamanı olarak anılır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.