Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

8. Haftada Hamilelik

8. Haftada Hamilelik

8. hafta itibari ile rahminiz portakal büyüklüğünde olacaktır. Daha önce bahsettiğimiz gibi büyüyen rahminiz idrar torbanızı sıkıştırıyordu ve bundan dolayı sık idrara gitme ihtiyacı hissediyorsunuz. İlerleyen haftalarda rahim mesanenin üstünden kalksa da daha sonra ilk giriş yazımızda bahsettiğimiz üçüncü trimester döneminden sonra tekrar yerçekimi yönünde büyümeye devam edecektir ve idrar torbanızı sıkıştıracaktır. Bu demek oluyor ki hamilelik boyunca çok sık idrara çıkacaksınız.

Gebelikte tavan yapan hormonlarınız dolayısı ile cildinizde bazı problemler olacaktır. Bunlardan biri de ergenlik dönemindeki gibi sivilcelerinizin artmasıdır, fakat endişelenmeyin bunlar geçicidir. Gebelikte cildinizin yağlanması ile sivilcileriniz çoğalsa da bunlar birinci trimester sonunda geçmektedir, fakat ender de rastlansa hamilelik sonuna kadar devam edebilmektedir. 8. Haftada vücudunuz değişmeye başlayabilir bu sebeple gardırobunuzu yenilemeniz gerekebilir. Göğüslerinizin büyümeye başlaması ile birlikte gelen değişim zamanla göbeğinizi büyümesi ile tamamlanacaktır.

Hafta hafta gebelik yazı dizimizde bu hafta bebeğinizde meydana gelen en büyük değişimlerden birisi ise tepki verebilir durumda olmasıdır, karnınızı dürtüklerseniz bir irkilme hissedebilirsiniz, bunun sebebi de sinir sisteminin artık çalışıyor olmasıdır. En çok merak ettiğiniz konuda bebeğinizin cinsiyeti olacaktır, diğer yazılarımızda belirttiğimiz gibi Çin takvimi kullanarak merakınıza kesin olmasa da bir cevap bulabilirsiniz, fakat kesin sonuç için biraz sabretmeniz gerekiyor, çünkü bu hafta tam olarak ultrason ile kesin sonuçlar vermeyecektir.

Bu haftadan itibaren doktora giderek bebeğinize albüm yapmaya başlayabilirsiniz, tabi hafta hafta gebelik yazı dizisi editörleri olarak size bir önerimizdir. Bebeğinizi ilk kez göreceksiniz ve bu heyecanı ölümsüz yapabilirsiniz.

8. haftada anne adaylarında ki en büyük gelişme yorgunluk belirtisidir. Kendinizi çok sık yorgun hissetmeye başlayacaksınız, bunun en büyük çözümü ise düzenli ve dengeli beslenme, yeterli uyku ve düzenli yaptığınız egzersizler olacaktır.

Hamile olduğunuzu bu haftalardan itibaren etrafınıza söyleyebilirsiniz tabii ki bu sizi ilgilendiren bir durumdur. Bazı çiftler bu haberi hemen aileleri ile paylaşırken, bazıları da karnı belli olduktan sonra çevresi ile paylaşmaktadır.

7. hafta da bahsettiğimiz gibi doktora gitmeye başlayabilirsiniz, doktor seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli konu doktorun size yaklaşımı ve yaptığı uygulamalar olması gerekmektedir. Doktora gidiş zamanlarınızı 7. Aya kadar ayda 1 kereye mahsus olmak şekilde yapabilirsiniz, 28. Haftadan 32. Haftaya kadar bu sıklığı 2 haftada bir olmak üzere değiştirebilirsiniz. 30. Haftadan sonra da her hafta ziyaret etmeniz önerilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.