Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

9. Haftada Hamilelik

9. Haftada Hamilelik

Daha önce hamilelikte nasıl beslenmeniz gerektiğini ele almıştık. Bilindiği üzere hamilelikte dengeli beslenmesi gerekmektedir. Bu haftadan itibaren günlük olarak 250 kalori fazla almalısınız. Bebeğinizin vücudunun sağlıklı bir biçimde gelişmesi için fazladan kalori almanız gerekmektedir. Gebelikte bu hafta 1-2 damla kanama görülebilir. Bu tip kanamalar ciddi olmasa da mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca doktor ultrason yoluyla bebeği daha rahat inceleme şansı yakalayacaktır.

Bir de dış gebelik olayı vardır, bu yüzden ultrason ile rahim içi gebeliğin tespiti yapılmalıdır. Bazı durumlarda gebelik testiniz pozitif de çıksa gebelik rahim için de oluşmayabilir ve döllenmiş yumurta fallopi tüplerine yerleşebilir. Bu çok sakıncalı bir durumdur ve erken tanı konulmaz ise sıkıntı yaratabilir. Dış gebelik karın da kanamaya yol açabilir ve tüplere zarar verebilir, erken tanı konulduğu takdirde ameliyata gerek kalmayacaktır.

Bunun haricinde hafta hafta gebelik 9. Hafta da sizde meydana gelecek en büyük değişiklik karnınızın şişmeye başlamasıdır, fakat henüz dışarıdan fark edilmeyebilir. Anne adaylarının hisleri çok kuvvetlidir, kendinizi hamile gibi hissetmeye başlayabilirsiniz, ruhsal değişimleriniz olacaktır. 8. Haftadan itibaren yorgun hissetmeye başlayacağınızı söylemiştik bunun en büyük sebebi bebeğinizin içinizde büyüyüp gelişmesi olacağınızı 8. Hafta da ki yazımızda belirtmiştik. Bu haftadan itibaren bedeninize dikkat etmelisiniz, çok çabuk yorulacağınız için sürekli dinlenme ihtiyacı hissedeceksiniz, bu yüzden uyku saatlerinizi uzatmanızda fayda var.

9. haftada bebeğinizin göz kapakları şekillenmeye başlar ve kulakları gelişir. Gözleri bu haftadan itibaren şekillenmekte ve burun yapısı ortaya çıkmaktadır. Bu haftadan itibaren D vitamini almanız çok önemlidir, çünkü bebeğinizin kasları ve kemikleri gelişmeye devam etmektedir. Hafta hafta gebelik yazımızda 9. Haftaya dair ipuçları bu kadar. 10. Haftada görüşmek dileğiyle.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.