Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Ayak Kokusu nasıl giderilir ? Doğal yöntemler ile önlemek

Ayak Kokusu nasıl giderilir ? Doğal yöntemler ile önlemek

 

Ayak Kokusunun Giderilmesi için ve Bitkisel ve Doğal Öneriler

 

Günümüzde oldukça büyük bir çoğunluğa sahip olan insanlarda ayak kokusu sorunu yaşanabilmektedir. Tüm gün çoraplar ve ayakkabılar içerisinde olan ayaklar sıcak ve nemle terlemekte ve kötü kokular yayabilmektedir. Bu konudan mustarip olan kişiler ise farklı yöntemler deneyebilmektedir. Özellikle ayakkabı ve çorap seçimlerine dikkat edilmesi ile bu konuda bir başarı sağlanması mümkün olabilmektedir. Bu konuda ayrıca bazı doğal uygulamalarda çözüm oluşturabilmektedir. Aşağıda her iki konuda da ayak kokusu ile nasıl başa çıkacağı anlatılacaktır. Bunlara uyulması ve dikkat edilmesi ile ayak kokusundan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Ayakkabı ve Çorap Seçimleri İle Ayak Kokusunu Önlemek

 

 

Bu konuda özellikle ayakkabıların hava alan tarzda olması oldukça önemlidir. Ayakların ayakkabı içerisinde hava almaması oldukça önemli bir sıkıntıdır. Hiç ayak kokusu yaşamayan birisi bile saatlerce hava almayan bir ayakkabı giydiğinde ayaklarında koku oluşması normal olacaktır. Bu sebeple deri veya farklı türde bir ayakkabı alındığında hava geçirip geçirmediği sorgulanmalıdır. Günümüzde büyük bir sıkıntı olan ayak kokusu nedeni ile ayakkabı üreticileri de özel olarak hava akışı olan ayakkabılar üretmektedir. Ayrıca ayakkabıların düzenli olarak havalandırması da oldukça önemlidir. Çıkartıldığında kapalı bir yere değil hava alacak açık bir yere konulması konu oluşmasını önleyecektir. Ayakkabı yanında çoraplarında ter tutmayacak cinste olması gerekmektedir. Bu konuda naylon oranı fazla olan çoraplar termeyi daha fazla yapacaklardır. Bu sebeple çorap tercihlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Doğal Yöntemler İle Ayak Kokusunu Önlemek

Ayak kokusuna çok iyi gelen ürünler Karbonat, Lavanta yağı, çay ve sirkedir. Bunların farklı şekillerde uygulanması ile ayak kokusu ile başar çıkılması mümkün olabilmektedir.

Lavanta yağının ayak kokusu için uygulanması ılık suya damlatılması ile olmaktadır. Ayaklar bu suda 20 dakika kadar bekletilmelidir. Bu şekilde bakterilerin ölmesi sağlanabilmektedir.

Çay uygulaması için de bir demlikte demlenilen çayı yarı oranındaki su ile karıştırarak leğene konulması ile ayaklar 20 dakika kadar bu leğende bekletilebilmektedir. Bu şekilde temizlenmesi ve gözeneklerin açılması sağlanabilmektedir.

Karbonatın uygulanması da ılık suya bir veya iki kaşık karbonat konulması ile olmaktadır. Ayaklar yarım saat kadar bu suda bekletilmektedir. Bu durumda koku için oldukça önemli bir fayda sağlayabilmektedir.

Sirkenin uygulanmasında ılık suya bir bardak kadar sirke konulması ile olmaktadır. Ayakların 20 dakika kadar suda bekletilmesi ile uygulama yapılmış olacaktır. Bu şekilde ayak kokusunun önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.