Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Bebeğin Beslenmesinde Ek Besinler

Bebeğin Beslenmesinde Ek Besinler

Anne sütü ile beslenen bebeklere doğumda ek K vitamini (intramüsküler x1) verilmesi gerekir bundan sonra D vitamini ve florür verilmesi gerekir. Demir ya da demirle zenginleştirilmiş formüller yaşamın 4-6 ayında eklenmelidir. Anne katı bir vejeteryan ise Bl 2 vitamini diyete dahil edilmelidir. Anne sütü ile beslenen gününde doğan bebeklere anne sütüne ek olarak formül ve/veya su verilmesi gerekmez. Bu dönemde beslenme bozukluklan ve/veya laktasyon yetersizliğinde genellikle ek formül sütle beslenme gereği vardır. Yapay bir meme ucu ile emdiğinde bebek dilini anne sütüyle beslendiğinden daha farklı konumda tutar.

Bebek biberonla beslendikten sonra anne sütünü emmede zorlanıyorsa, anne bebeğin areolayı ağzına üzerinde iyi bir şekilde aldığından emin olmalıdır. Emzirmeye alıştırılmadan önce biberonla beslenirse bebek anne sütünü bırakabilir. Oniki aylıktan küçük bebeklere ek besin verilmesi gerekiyorsa demir zenginleştirilmiş bebek formülleri kullanılmalıdır. Bir seçenek olarak, çalışan anne sütünü boşaltabilir ve bakıcılar tarafından kullanılması için buzdolabında saklayabilir. Diyete 4-6 aydan sonra, katı gıdalar eklenebilir. Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerin diyetinde 6 aylıktan sonra, bir ölçüde eksik bulunabilen besinler muhtemelen protein, demir ve çinkodur toplam kalori de yetersiz olabilir. Bu nedenle, yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerin diyetine eklenecek en uygun ilk gıda demir ile zenginleştirilmiş tahıl gevrekleridir. (pirinç).

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.