Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerin burnu tıkandığında müdahale edilmesi gerekiyor. Çünkü bebeğin burnunun tıkalı olması bebeği rahatsız edecektir ve bebek huysuzlanacaktır. Burun bebek için çok önemlidir çünkü tek soluk alma yoludur henüz ağızdan soluk almayı bilmedikleri için burun delikleri tıkalı olmamalıdır. Burun tıkanıklığı beslenmeyi de etkilemektedir. Bebeğin burnu tıkanık olduğunda iştahsız bir hal sergiler. Burnu tıkayan rahatsızlıklar nezle, alerjik rahatsızlıklar kulak enfeksiyonuna ve alt solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

Bebeğin burnunun tıkalı olduğunun anlaşılması

Bebek hırıltılı nefes alıyorsa bu durum burnunun tıkalı olduğunu gösterir. Bu hırıltılı nefes alması akciğerlerden gelmez. Burnu tıkalı olduğu için olur. Zaman zaman da horlamaya yakın nefes alışlar olabilir. Bebeğin burnunda akıntı da gözlemlenir. Burnunun tıkalı olduğunu ayırt etmenin en kolay yolu huzursuzluğudur. Ve daha fazla ağlar. Gece uykusu da sık sık bölünür.

Bebekte burun tıkanıklığı tedavisi

Bebekte burun tıkanıklığı tedavisi doğal yollar ile çözülmelidir. Bunlardan birisi de serum fizyolojik damlalardır. Kullanımı her iki saatte bir, birkaç damla damlatılarak kullanılırsa bebek kendini çok rahat hissedecektir. Bu serum fizyolojik damlalar zararsızdır. Dikkat edilmesi gereken bir nokta şudur ki, her iki saatte bir kullanılırken bir iki damladan fazla kullanılması önemlidir ve zarar vermez ama bunu yapmak o kadar kolay değildir.

Serum Fizyolojik damlanın kullanımı

Fizyolojik damlanın kullanımı sırasında bebek fazlaca korkup ağlayabilir ve iki kişinin bebeği tutması daha sağlıklı olacaktır. Bebeğin başı hafifçe yükseltmek gerekiyor. Bebeğin bulunduğu ortamı bol bol havalandırmak gerekiyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.