Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Doğum Odası Korkuları

Doğum Odası Korkuları

Hiç bir doğum birbirine benzemediğinden, doğumunuzun nasıl olacağını bilmek mümkün değildir. Ancak bu konu hakkında kendinizi eğitmek korkularınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz olacağını öğrendiğinizde, heyecanla karışık sizi nelerin beklediği konusunda korku duyarsınız. Doğum hakkında, özellikle ilk kez anne olanların benzer endişeleri vardır. Hiç bir doğum diğerine benzemediğinden, hiç kimse için ne olacağını tahmin etmek mümkün olmaz. Ancak bu konu hakkında kendinizi eğitmek bilinmezler hakkındaki korkularınızı azaltmaya yardımcı olacak ve sizi rahatlatacaktır. Yanınızda güvenebileceğiniz bir yardımcı ve doktorunuzun olması da çok önemlidir. Doğumunuz beklenmeyen yönlere de gitse, bakış açınızı kaybetmeyin, sonuçta en önemlisi sizin ve bebeğinizin sağlığıdır. İşte doğum hakkında en çok sorulan sorular:

Doğumun başladığını nasıl anlayacağım?

Doğumun başladığını gösteren üç işaret vardır: düzenli sancılar, kanama, suyunuzun patlaması. Düzensiz hafif sancılar (Braxton Hicks diye bilinir) haftalar hatta aylar öncesinden hissedilse bile, gerçek doğum sancılan daha güçlü, uzun ve yakın aralıklarla olur. Eğer kanama olduysa, yani pembemsi, kanlanmış mukus atıldıy-sa, bu genelde doğumun 24 saat içinde başlayacağını gösterir. Aynı şekilde, eğer suyunuz patlarsa (bu gerçek bir patlama ya da amniyotik sıvının sürekli damlaması gibi olabilir), halen gitmediyseniz, bir gün içinde doğuma gidebilirsiniz. Her ne kadar anlaşılır da gözükse businyalleri ayırt etmesi oldukça güç olabilir ve pek çok kadın kendilerini ‘acaba bu mu?’ diye düşünürken bulur. Bu semptomlardan birini yaşıyor, ya da ne olduğundan emin değilseniz, doktorunuzu arayın.

 

Genelde doğum ne kadar sürer?

İlk çocuğunu doğuranlar için ortalama 14 saattir. 20 saat veya daha fazla süren doğumlar olduğu gibi 8 saat gibi kısa sürenler de olabilir. Daha önce doğum yapmış annelerin ortalaması ise yaklaşık 8 saattir.

Doktorum forseps veya vakum kullanmak isterse?

Vajinal doğumların %10’unda, doktor doğuma yardımcı olması için forseps veya vakum kullanmayı seçebilir. Bebeğiniz sıkıntı emareleri gösteriyorsa veya doğum kanalında sıkıştıysa, veya yeterince hızlı itemiyorsanız, bu aletler bebeğinizin hayatını kurtarmaya yardım ettiği gibi sizi de sezaryen olmaktan kurtarır.

Doğru şekilde tecrübeli profesyonel bir hekim tarafından kullanılırsa, yaralanma riski çok azdır. Fakat, aletler doğru da kullanılsa siz ya da bebeğiniz yaralanabilirsiniz. Forseps ve vakum risksiz olmasa da, fayda-zarar oranı onların kullanılmasından yanadır. Genel olarak anne için vakum daha az travmatik olurken, bebek için forseps biraz daha az riskli olabilir.

Oksitosin niye kullanılır?

Oksitosin, rahmin kasılmasını sağlar. Normal doğum zamanınızı bir iki hafta geçtiyseniz, doğum ilerlemiyor ise, doğmamış bebeğiniz başaracak gibi durmuyorsa, plasenta veya rahim çevresi olması gerektiği gibi hareket etmiyorsa, doğumu teşvik etmek için kullanılır. Damar yoluyla verilerek, 30 dakika içinde daha güçlü ve sık kasılmalar getirir. Rahmin fazla uyarılmasına sebebiyet verebileceği düşünülerek, anne ve bebek bu proses sırasında elektronik olarak takip edilirler.

Kesiğe ihtiyacım var mı?

Vajinal doğumların %28’inde kesikler uygulanır. Bir zamanlar vajinal yırtılmayı önlemek ve doğumu hızlandırmak için rutin olarak uygulanan bu sistem, vajina ve anus arasındaki (perineum) kesik, şimdi çok daha az uygulanıyor. Araştırma gösteriyor ki kesik yapılan kadınlar acıyı çok daha fazla hisseder, daha zor iyileşir, vajinal yırtılması olan kadınlara oranla rektuma yakın veya rektum boyunca ciddi vajinal yırtılmalar yüzünden acı çekerler. Kesik, doğumun ikinci yarısının çok uzun sürdüğü ve bebeğin sıkıntıda olduğu bazı durumlarda gerekli olabilir. Kesiğin yararları ve hoşlanmayacağınız yanlarını doktorunuzla konuşun ve yırtılmayı önlemek üzere, perineum bölgesini rahatlatmak veya esnetmek için yollar sorun.

Sancılar ne kadar kötü olacak? Nasıl bunlara dayanacağım?

Herkesin acıyı algılaması farklı olduğu için bunu tam olarak söylemek mümkün değil. Ancak oldukça yoğun olduğunu söylemek mümkün. Neyse ki ilaçlar ve ağrı kesici stratejileri uygulamak mümkün. Bölgesel sinir blokları (epidural) ve ağrı kesiciler (serum veya enjeksiyon ile yönlendirilen) gibi iki tane en çok kullanılan yöntemi siz de deneyebilirsiniz. Nefes egzersizleri, meditasyon, masaj, akupunktur ve hipnoz doğum sancısını önlemek için kadınların kullandıkları diğer tekniklerdir. Çeşitli alternatifleri öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Hangi durumlarda sezaryen olmak durumunda kalabilirim?

Sezaryen genelde bebek ters pozisyondayken doğum başlamadan önce planlanır. Daha önce sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda plasenta pre-via denilen durum gözükür (plasenta cervix açıklığını bloke eder), veya hamilelik şekeri veya aktif bir herpes enfeksiyonu planlı sezaryene neden olabilir. Çoğunlukla doğum başlayana kadar sezaryene gerek olup olmadığını bilemezsiniz. Doğumunuz ilerlemiyor, bebeğiniz sıkıntıya girmiş, veya sizi veya bebeğinizi tehdit eden herhangi bir beklenmeyen durumda sezaryen gerekli olabilir.

Bebek doğar doğmaz ne olur?

Normal doğumda bebek dışarı çıkıp göbek bağı kesilince, doğum sonrası diye de bilinen doğumun üçüncü aşamasına gireceksiniz. Rahminiz rahim duvarından plasentayı dışarı atmak için tekrar kasılacak. Plasenta serbest kaldığında onu dışarı çıkarmak için hafif bir itme yapmanız istenebilir. Ondan sonra vücudunuz oxy-toksin hormonu salgılayıp rahminizin kasılmasını ve kanamayı durdurmasını sağlayacak. Yeni doğan bebeğinizi emzirmek bu hormonun salgılanmasını arttırabilir veya damardan serum ile Pitosin verilebilir. Sezaryen doğumdan sonra doktorunuz plasentayı çıkarır, üreme organlarınızı kontrol eder ve kesiği diker. Kanamayı kontrol etmek için serum, enfeksiyon riskini azaltmak için de antibiyotik verilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.