Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.
Tarama Kategorisi

Doğum Sonrası

Doğum Sonrası

Doğumun bitmesinden sonra  gebelik boyunca vücutta oluşan tüm fizyolojik  değişikliklerin gebelik öncesi döneme gerilediği süreç başlar. Bu dönem yaklaşık 6 hafta sürer ve lohusalık dönemi olarak adlandırılır.

     Artık bebeğin yükü üzerinden kalkmış olan dolaşım sistemi  hızlı bir şekilde bu yeni duruma adapte olmak için çaba harcar.Yüksek nabız değerleri normale döner . Bu arada doğum sırasında salınan  bazı maddelerin etkisiyle ateş çok hafif bir şekilde yükselebilir.Vücutta genel bir titreme ortaya çıkabilir.

   Doğum sonrası  6 saatlik dönem, doğum sonrası  olabilecek kanamalar açısından riskli bir dönemdir. Bu nedenle anne  bu dönemde sıkı takip edilmelidir.

Doğum sonrası 3-4 gün  süren kanlı bir vaginal akıntı olur, buna loşi denir. Bu akıntı 10-12 günlerde  kahverengi olarak devam eder. En son açık sarı rengine dönen  loşi yaklaşık 20. günde kesilir.

   Loşinin  kötü kokulu olması, kanama miktarının fazla olması veya üşüme-titreme, yüksek ateş gibi enfeksiyon bulgularının olması durumlarında doktora hemen başvurmak gerekir. Bu bulgular rahim içi bir enfeksiyon belirtileri olabilir.Tedavide ihmalkarlık septik şoka bile neden olabilir.

   Anneyi mümkün olduğunca erken ayağa kalkıp dolaştırmak gerekir.Çünkü doğum sonrasında toplar damarlarda oluşabilecek pıhtılar hareketsizlik durumunda  ciddi problemlere   neden olabilir

     Vaginal  doğum yapılmışsa doğum sonrası egzersizlere 1 hafta içinde  başlanabilir. Bu egzersizlerde  amaç gebelikte gergin karın ön duvarı kaslarını  çalıştırarak karnın toplanması sağlamaktır. Doğumdan sonra birinci günde ayakta ılık suyla duş alınabilir. Vaginal doğumlarda yapılan epizyotomi kesisinin veya sezaryen olmuşsa sezaryen kesisinin ağrısı varsa, basit ağrı kesiciler kullanılabilinir..

   Doğumdan  hemen sonra  bile beslenmeye başlanabilir. Ama gaz yapabilecek gıdaları almaktan kaçınılmalıdır.

    Doğum sonrası dönemde gebelik boyunca vücutta biriken sıvının ( ödem ) atılmaya başlar. Bu nedenle sık  idrara çıkma  normaldir. Ancak doğumun hemen sonrasında, doğuma bağlı  mesane boynunda olan zedelenme durumlarında ,  idrar torbasındaki doluluk hissedilmeyebilir. Bu nedenle doğum sonrasında tuvaletin  gelmesi beklenmeden belirli aralıklarla idrar yapılmaya çalışılmalıdır..

   Kabızlık da doğum sonrası erken dönemde ortaya  çıkabilecek  problemlerden biri  olabilir. Doğumdan sonra 3 gün boyunca  hala tuvalete çıkılmamışsa yumuşatıcı (laksatif )kullanılması  gerekir.

   Doğum sonrası 38 derece ve üzeri  ateşe neden olabilen  önemli durumlardan ikisi de , memelerde biriken  süt  ve derin ven trombozudur. Bunun dışında idrar yolu enfeksiyonları, epizyotomi veya sezaryen kesisinin enfeksiyonları da ateş nedeni olabilir.

   Doğumdan hemen sonra göbek hizasında olan rahim tepesi her gün 1 cm aşağı inerek 12-14 gün sonra karında eski yerine döner. Rahmin normal boyutlara dönme çabası  rahmin kasılmaları sayesinde olur ve bu durum bazen  ağrı kesici kullanmayı gerektirebilecek kadar ağrı yapabilir.

   Doğum sonrasında eğer çiftler arasında  RH uyuşmazlığı varsa 72 saat içinde anneye  kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır (Anti-D).