Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.
Tarama Kategorisi

Doğuma Hazırlık

Doğum hakkında yeterince bilgili olduğunuza emin misiniz? Peki, bildiklerinizi bir kez daha gözden geçirmeye ne dersiniz? Bilmeniz gerekenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Özgür Leylek yazdı…

Doğumu, 40 haftalık hamilelik süreci sonunda, bebeğin ve bebeğe ait eklerin (plasenta ve amnios sıvısı) rahmi terk etmesi olarak tanımlamak mümkün. Ancak sanılanın aksine her hamilelik sürecinin 40 hafta sürmesi gerekmiyor. 38 haftadan önce gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak adlandırılırken, 42 haftadan daha uzamış durumlarda gecikmiş doğumdan söz edebiliriz. Bu nedenle kabul edilen normal hamilelik süresi; 38-42 hafta.

Doğum genel olarak iki yolla oluyor. Vajinal yolla gerçekleştirilen doğuma normal doğum denirken, herhangi bir tıbbi neden ya da kişilerin kendi tercihleri ile operasyon yoluyla bebeğin anne karnından çıkarılmasına verilen isim, sezaryen.