Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Epidural Doğum Aşamaları

Epidural Doğum Aşamaları

Epidural anestezi gerçekte bir tür lokal anestezi. Yani, istenilen bir bölgenin tamamen uyuşturulması. Bu yöntem, hem normal doğum da hem de sezaryende güvenle kullanılabiliyor. Her ikisinde de amaç; ağrıların yok edilmesi. Uygulanan ilacın dozu iyi ayarlandığında, sadece his kaybı oluşurken, motor fonksiyonlarda kayıp olmuyor. Yani diger bir deyişle, anne adayı doğum ya da sezaryen sırasında hiç bir ağrı duymazken, istediğinde ayaklarını oynatabiliyor. Ayrıca, bu yöntem genel anesteziye göre daha az komplikasyona neden oluyor.

Epidural anestezinin uygulanması

Omuriliğin etrafını saran tabakanın dış kısmına epidural aralık deniyor. Epidural anestezi ile bu aralığa uygun bir ilaç karışımı şırınga edilerek ilgili bölgenin uyuşturulması sağlanıyor. Uygulama, omurga üzerinde hangi seviyeden yapılırsa, vücuttaki uyuşma seviyesi de ona göre belirleniyor. Bu nedenle vücudun hangi seviyeden itibaren uyuşması isteniyorsa ona uygun omur aralığından giriş yapılıyor. Uygulama sırasında, anne adayının, oturduğu yerde mümkün olduğu kadar öne doğru eğilmesi istenerek bel omurları arasındaki aralığın esnemesi ve aralığın biraz daha genişlemesi sağlanıyor. Bu şekilde iki omur arası daha açılmış ve uygulama için daha uygun hale gelmiş oluyor.

Uygulama yapılacak bölge, cilde uygun bir dezenfektan madde ile temizlenerek, iki omur arasından ince bir iğne ile epidural aralığa ulaşılıyor. İğne ucunun epidural aralığa ulaştığından emin olunduğunda, daha sonra da gerektikçe ilaç verilmesine olanak tanıyan, kalıcı bir katater uygulanıyor. Bu katater vücuda sabitlendikten sonra uyuşmayı sağlayacak ilaçlar verilmeye başlanıyor.

Epidural anestezi sırasında uyuşturulan bölge 10. göğüs omuru ile 2. bel omuru arasındaki omurilik, ilaçların etkinliği 20-30 dakika kadar sonra oluşmaya başlıyor. İlaçlar, ağrı duyusunun, bu bölgeye ait duyu sinirleri ile omuriliğe kadar gelmesini etkilememekle birlikte, bundan sonra omurilik yoluyla beyine ulaşmasını engelliyor. Ağrı duyusunu algılayan asıl organ beyin olduğu için ve ağrı hissi omurilikteki ilgili bölgenin uyuşması nedeniyle beyine ulaşamadığından, anne
adayı ağrı hissetmiyor. Uyuşan bölgenin genişliği; kullanılan anestezik maddeye, ilaçların dozuna ve hatta anne adayının pozisyonuna göre değişiklikler göstermesi mümkün.

Epidural anestezinin uygulama zamanlaması da çok önemli. Yalancı ağrılara kanarak, doğum eylemi başlamadan önce uygulanan epidural anestezi, doğumun akışını bozabiliyor. Bununla birlikte gerçek ağrılar başlamışsa, bu durumda da epidural anestezi uygulamasından vazgeçiliyor. Epidural anestezi, doğumun ilk safhasına ait süreyi etkilememekle birlikte, ikinci safhayı uzatabiliyor ki bu durumda müdahaleli doğum (forseps, vakum, vs.) seçenekleri gündeme gelebiliyor.

Epidural anestezi komplikasyonları

Bu uygulama aslında, ağrı kesici etkinliği yüksek ve güvenlik aralığı oldukça fazla olan bir anestezi şeklidir. Fakat başarıyla uygulanabilmesi için tecrübeli bir anestezi uzmanı gerekiyor. Yine de uzman bir anestezi hekime rağmen bazı istenmeyen tablolar gelişebiliyor;

Hipotansiyon:

Tansiyon düşmesi, epidural anestezinin en sık karşılaşılan komplikasyonu. Hiporansiynun ileri derecede olması bebek açısından da risk oluşturuyor. Ancak bu konuda uzmanlaşmış anestezistler, bu komplikasyonun önlemini daha önceden alıp gerektiğinde acilen uygun tedaviyi uyguluyorlar.

Epidural anestezinin tutmaması:

Epidural anestezi uygulanan vakaların yaklaşık %80 inde bir problem çıkmazken, %15 inde anestezi tam sağlanamıyor ve %5 kadarında da başarısız olabiliyor.

İlaçların beyin omurilik sıvısı içine verilmesi:

Kanül uygulaması sırasında iğnenin ucu yanlışlıkla beyin omurilik sıvısının bulunduğu bölgeye girer ve ilaçlar bu bölgeye verilirse epidural anestezi sırasında çıkabilecek muhtemel komplikasyonların hepsi gerçekleşiyor. Bunların başında gelenler; tansiyonun hızlı ve aşırı düşmesi, anne adayı ayaklarını oynatamaz ve hissetmez hale gelmesi ile şiddetli baş ağrıları.

Aşırı doz:

Verilen ilaçlarda doz aşımı olursa, hem kalp hem de beyin bundan olumsuz etkilenebiliyor.

İlaçların dolaşım sistemine geçmesi:

İlaçlar yanlışlıkla damar içinde verilirse, kalp ve beyin arazları orun a çıkabiliyor ve aynı zamanda bebeğe ait problemler de meydana gelebiliyor.

Total Spinal Anestezi:

İlaçların etkilenmesi beklenen omurilik aralığının dışına çıkarak istenmeyen sahaların da uyuşmasına neden olan bu duruma (ör: boyun omurları seviyesine çıkarak solunum kaslarını felce uğratması gibi) çok nadir rastlanıyor.

Önemli Not:

Epidural anestezinin bebek üzerine kötü bir etkisi pek görülmemekle birlikte, uygulama sırasında ve sonrasında bebeğin kalp atımlarının mutlaka monitörden takip edilmesi gerekiyor.

Epidural anestezi uygulamasını olanaksız kılan bazı durumlar da söz konusu olabiliyor. Uygulama öncesi mutlak suretle bunların uzman tarafından sorgulanıp ve ayırt edilmiş olması gerekiyor.

Diğer Bir Yazımız Olan Sezaryan Doğum Aşamaları veya Normal Doğum Aşamaları ‘nı Okumak İçin Tıklayınız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.