Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Gebelik Hesaplama : Trimester

Patik - Gebelik Hesaplama : Trimester

Tek bir hücre, bir hikâye gibi yaşamını adım adım çizmeye başlar. Sperm adı verilen ve babadan gelen canlı hücre, annenin rahim iç duvarına yerleşerek sıvı salgılamaya başlar. Salgıladığı bu sıvı ile anneye geldiğini müjdeler. Salgılanan hormon, daha önce anne vücudunda bulunmayan HCG adı verilen gebelik hormonudur. Gebelik başlamış olur. Bulgusuna rastlanması için en az altı günlük süreç geçmesi gerekir. İdrar yoluyla dışarı atılan bu hormonun varlığı yapılan test sonucu kanıtlanmış olur. Kesin tanı ise kan testinden sonra konur. HCG ilk olarak kana, sonra idrara karışır. Salgıladığı hormonlarla plasentaya dönüşen hücre, ilk oluşumunu başlatır. Hikayenin giriş kısmı yazılır;

  • İlk Trimester : İç rahim duvarına yerleşmeye başladığında salgıladığı ilk damlada süreç işler. Gebelik sürecinin ilk üç ayını kapsayan dilimdir. Gebelik hesaplama bu tarihten itibaren başlar. Hafta hafta oluşumu, gelişimi izlenir. Anne de bu ilk periyotta gebeliğin ilk belirtilerini yaşamaya başlar.
  • İkinci Trimester : İkinci periyottur ve ikinci üç aylık kısımdan oluşur. Bebek bu süreçte on iki hafta geçirir. Bu dönem bebeğin daha net görülebileceği, organ ve uzuvlarının oluşup geliştiği dönemdir. Gebelik süresinin orta kısmı, anne karnındaki zamanının tam ortasındadır.
  • Üçüncü Trimester : Son bölüme girilir. Yeni başlayacak hayatın hazırlıkları içerde ve dışarda hızla devam eder. Kırk hafta sonunda doğum başlar.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.