Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Gebelik Hesaplama Yöntemleri

Gebelik Hesaplama Yöntemleri

Kadın, yaradılışını tamamlaması ve hakiki erdemine nail olabilmesi için gebeliğini yaşamalıdır. İlle de anne olmak, ille de tatmak damarlarından akan sütün içe geçen şahaneliğini, bilmek gerek. Kadın, anne olarak doğmaz belki, lakin anne olmaya hazırlanmış olarak doğar. Anatomisi bunun gereğidir. Yaşama hangi gözle bakarsanız bakın, açıklaması olmayan şey anneliktir. Açıklanamayan ve fakat yaşanansa, mucizedir. İnsanlar, bir başka oluşumu yaşamanın, görerek duyarak ve dokunarak hissetmenin canlı oluşumunu izlerler. Ve kadın, bu mucizeyi yaşamaya ortaktır. Yaradılış mucizesini ve kudretin mimarisini çizmek ve onu içinde taşımak için seçilmiş ve görevlendirilmiştir.Anne olmaya engel durumları yaşayan kadınların mutlaka anneliği yaşayacağına, gelişen tıbbın buna müsaade edip, destekleyeceğini umut ediyoruz. Anatomik yapı kadına dair olunca, hormon tedavileri ile durumun yönetilebileceğine inanıyoruz. Gebelik hesaplamatakvimi anneliğin ilk anında başlar. Cenin, anne rahmine ilk düştüğü ve duvarına yapıştığı anda takvim başlar. Ve bu tarih, ileride doğacak günlerinde resmi kayıtlarda da ‘’ gerçek kişi ‘’ olarak adlandırılmasının başlangıç tarihidir. Hukuki açıdan da insanların, anne karnına düştükleri andan itibaren esas alınarak, insan statüsünde değerlendirilirler.

Gebelik hesaplama yöntemleri için, ana rahim duvarına yapışarak hormon salgılamaya başlayan ceninin, kan tahliliyle bulgu olarak kaydedilme tarihini bilmeniz gereklidir. Gebelik hormonu yani HCG denilen bu hormon, daha önce annenin bedeninde görülmeyen bir salgı çeşididir. Bu hormon izne rastlanması, hamileliğin bulgusudur. İlk önce kana karışarak vücutta dolaşmaya başlar. İnsan bedeninin en hassas yerlerinden biri olan damak, aynı zamanda vücudun laboratuvarı gibidir ve ilk olarak hormonun kimyaya kattığı tat, damakta hissedilir. Gözlerinin kimi zaman beyazlarının hafif sarımsı görünmesinden kimi zaman parıltısından anlaşılır. Anne adayı fizyolojisindeki bu farklılığı hisseder. Vücut tarafından idrar yolu ile atılan HCG salgısı, kendini belli eder. Anne adayı şayet gebelik hissettiyse hemen bir test yapar. Evde kendiliğinden uygulanan bu testler HPT adı verilir ve eczanelerden kolaylıkla temin edilir. İdrar testi sonucu pozitif çıkan anne adayı kan tahlili de yaptırarak gebelik hesaplama yöntemine başlar.

Doktor, kan tahlili sonucunda HCG hormonunun ne kadar süredir bedende dolaştığının izine bakar. Test sonucunda hem bebek onaylanır hem de HCG’ nin kandaki oranı ölçülerek gebeliğin ilk günü hesap edilir. Son adet dönemi baz alınarak yapılan hesaplama tekniğinde, ilk gün esas alınır. Bu tarihten itibaren ya da kan tahlili bulgusunda elde edilen sonuca göre, hamilelik haftası ya da doğum haftası hesaplanır. Gebelik program, sağlık hekimi tarafından üç bölümde değerlendirilir. Her üç bölüm, içerisinde üçer aylık dönemleri barındırır. Gebelik dilinde bu dönemlere, trimester denir. Her trimester içer aylık dönemden oluşmaktadır. Ve gebelik hesaplama metodunda trimesterler haftalık olarak incelenir. Gebelik programlarda bebeğin gelişimi hafta hafta değerlendirilir. Hamilelik dönemi annesinin de değişiklikleri, süreci haftalık olarak değerlendirilir. Gebelik takviminde ay ve hafta hesapları şu şekildedir:

  • 4- 5 hafta bitiminde 1 aylık
  • 8- 9 hafta bittiğinde 2 aylık
  • 12-13 hafta bittiğinde 3 aylık
  • 16- 17 hafta bittiğinde 4 aylık
  • 20- 21 hafta bittiğinde 5 aylık
  • 24- 25 hafta bittiğinde 6 aylık
  • 28- 29 hafta bittiğinde 7 aylık
  • 32- 33 hafta bittiğinde 8 aylık
  • 36 hafta bittiğinde 9 aylık
  • 40 hafta bittiğinde 9 ay 10 günlük

Takviminin sonunda, 280 gün ve 40 haftalık serüven tamamlanmış olur. 40 hafta bittiğinde aslında 9 aylık süreçte bitmiştir ve bebek 41. Haftasına girmiştir. Bebeğin 41. haftasında doğum başlar ve gerçekleşir.Gebelik hesaplamatakvimini kendinizde, gebeliğin ilk başlarında hesaplayabilirsiniz. Son adet döneminin ilk günü baz alınarak, fiziksel değişikliklerinizi hafta hafta hesaplayarak, değerlendirebilirsiniz. Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimleri, periyotlarda yaşadığı değişiklikleri haftalık olarak incelenir. İlk periyot; ilk andan başlar 12. haftayı da kapsar. İkinci periyot; 13. haftadan başlar 27. haftaya kadar ve son periyot; 28. hafta ile 41. haftayı kapsar.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.