Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Gebelik Hesaplama

 

GEBELİK HAFTASI HESAPLAYICISI

Son adet tarihinizin ilk gününü girin:

Gün:

Ay:

Yıl:


Bu verilere göre şu anda hafta günlük hamilesiniz (±3 gün hatapayı!).
ve bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) :
olarak belirlendi.

 

Eğer şu anda gebe olduğunuza inanıyorsanız ilk önce diyeceklerimizi bir dinleyin sonra kara verin.Gebelik haftanızı hesaplamaya başlamadan önce şunu belirlemeniz lazım : Ben kaç günde bir adet görüyorum ? Mesela 1 Aralık gecesi hamile kaldığınıza inanıyorsunuz ve bugün farz edelim tarihlerde 15 Aralığı gösteriyor sizin hesabınıza göre evet doğru 1 haftalık bir gebelik süreciniz var ama tıbben bu böyle değil kadın doğum uzmanı size muhtemelen 4 haftalık hamilesiniz diyecektir . Nasıl yani ? Açıklayalım .. Hamilelik haftanızı hesaplamada son mestruasyon tarihiniz başlangıç noktası olarak seçilir ve kırkıncı haftaya kadar bu süreç devam eder.

Yumurtlama dönemi hesaplama

Gebeler şunu bilmelidir ki adet görmeye başladıktan on dört gün sonra ovulasyon başlar , ovulasyon bir kadının üreme organlarındaki yumurtlama işidir.

Herkesin bildiği üzere gebelik 9 ay 10 gun devam eden bir süreçtir , kimi bayanlar bu süreci ay hesabı ile yorumlarken hataya düşmekteler çünkü bir Lunar Ay 30 günden ibarettir ancak bir hafta 7 gün ve 4 haftada 28 gündür. Bu yüzden 2 günlük farklılıklar uzun dönemde 2-3 haftalık sapmalara neden olabilir.

Hamilelik Hesaplaması

DÜZENSİZ ADET GÖREN BİR KADINDA OVULASYON (YUMURTLAMA) DÖNEMİ Düzensiz adet gören bir kadında yumurtlama dönemini hesaplamak zordur.LH dediğimiz bir hormonun pik yaptığı dönem vardır bu yumurtlama dönemidir bunu ancak eczanelerde satılan bir aleti alarak idrarda LH seviyesine bakarak anlayabiliriz.Ya da bazal vücut ısısına bakılarak anlaşılır.

Gebeliğin oluşması için ; Kadının Ovulasyon dönemi yani yumurtlama döneminde olması gerekir. Birleşme ovulasyonun 2 gün içerisinde olmalıdır. Döllenmenin olabilmesi için yeterli sayıda aktif spermin yumurtaya ulaşması gereklidir.

Döllenme olduktan sonra oluşan embriyonun yatağa yerleşmesi gerekir. Bir sperm vücutta 72 saate kadar canlı kalabildiği halde yumurta 24 saate kadar canlı kalabiliyor.Genllilke bir kadının adet dönemi 28 günde bir oluşur,ancak bazı kişilerde çeşitli nedenlerden dolayı düzensiz adet görülür ve bu da yumurtlama dönemini başarılı bir şekilde hesaplamımızı engeller.O nedenle gebeliğin oluşması için yumurtlama döneminin bilinmesi ve cinsel ilişkini sıklığı önemlidir.Cinsel ilişkinin her gün değil gün aşırı yapılması gerektiğidir.Çünkü erkek menisindeki spermlerin kaliteli olması açısından bu gereklidir.Erkek spermi cinsel ilişkiden itibaren 2 ile 3 gün arasında kadın vücudunda canlı kalabiliyor önemli olan yumurtlama döneminde bu spermlerin kadın vücudunda bulunmasıdır.

YUMURTLAMA DÖNEMİNİZİ ŞU YOLLARLA BULABİLİRSİNİZ: 1-BAZAL VÜCUT ISISI Sabah yataktan kalkmadan önce bir ay boyunca ölçüm yapılmalıdır.0.5 derecelik bir artış yumurtlama dönemi olduğunu gösterir.Cinsel birliktelik bu artışın ardından yapılmalıdır.Yanlız pek güvenilir değildir.

2-MUKUS SALGISINDA DEĞİŞİKLİKLER Normalde yetersiz,yapışkan,donuk olan salgı yumurtlama döneminde östrojen seviyesindeki artış nedeniyle kaygan ve şeffaf olur.Böylece sperm kanaldan daha rahat ilerleyerek yumurtaya ulaşır.Böylece döllenme için uygun bir ortam oluşur.

3- YUMURTLAMA DÖNEMİNİ BELİRLEME TESTİ Kasık ağrısı,vajinal akıntı ve ıslaklıkta artma,göğüslerde a ğrı olması yumurtlama döneminin belirtileri arasındadır.Yumurtlamadan önce eczaneden alınan bir aletle idrarda LH denilen bir hormon bakılır.Çünkü bu hormon yumurtlama döneminde pik yapar.Ultrasonun yanı sıra bu yöntemde çiftler için gayet belirleyicidir.LH ‘ın pik yaptığı dönemden sonraki 2-3 günlük süre bebek sahibi olmak isteyen çiftler için en uygun dönemdir.