Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Gebelik Testi Nedir ? Tüm Detaylarıyla

Gebelik Testi

Gebeliğin ilk hissedildiği anda uygulanan en pratik yöntemdir. Bazen de bebek bekleyen anne adaylarının üst üste aylarda denediği, üzerinde pozitif çizgileri çıksın diye aylarca tekrar ettiği, eczaneden alınıp evde uygulanan pratik testlere gebelik testi denir. Bu testler HPT adı verilen ve anne adayı tarafından kolaylıkla denenen testlerdir. Diğer ve kesin olan testler ise HCG testleridir. Kan testi olup, sağlık kuruluşlarında, sağlık personelleri tarafından uygulanır. HPT testinde vücuttaki HCG hormonunun varlığına bakılırken, HCG kan testlerinde hormonun vücuttaki seviyesine bakılır. Ve bulgu olarak rastlandığında, seviyesinden vücuttaki oluş zamanı hesaplanır. HCG kan testlerinin kullanıldığı birkaç konu daha vardır. Bunlar; yumurtalık kanseri şüphesinde, testis kanseri şüphesinde, hormon bozuklukları, dış gebelik, mol gebeliği ve gebelik düşüklerinde kullanılır. Bu testlerde de bakılan HCG hormonudur. HCG hormonu vücutta daha önce bulunmayan bir salgıdır. Hamileliğin başlamasıyla birlikte, cenin anne rahim duvarına yapışarak bir hormon salgılamaya başlar. Bu salgı yani gebelik hormonuna HCG hormonu denilir. Daha önce vücutta bulunmadığı için, kandaki seviyesine göre, gebelik dışındaki hastalıklarda da uygulanabilir.

Gebelik testi uygularken hemen cinsel ilişki sonrasında değil, takriben 8- 10 gün içerisinde kullanmak gereklidir. Cenin ana rahmine yerleştikten sonra salgıladığı sıvı 6 gün içerisinde kanda, 10 gün içerisinde de idrarda görülebilir. Onun öncesinde bakar iseniz test sonucunuz pozitif sonuç göstermeyebilir. Kana daha önce karışır fakat ilk önce idrar atımından bakılır. HPT testleri kesin sonuç vermez her zaman. Kan testi gebeliğin kesin bulgusudur. Hamilelik takvimi de, gebelik kan testi yaptıktan sonra başlar. Son adet döneminizin ilk günü aynı zamanda gebelik hesaplama takviminizin ilk günüdür. Gebeliğinizin periyotları doktor tarafından yapılan sonuçlara göre hesaplanır ve incelenir. 40 hafta tamamlandığında doğacak olan bebek, haftalık hesaplanır ve içinde bulunduğu haftaya göre destek ve ek besinlerle desteklenir. Anne adayınız izlediği bir egzersiz programı yahut anneliğe, gebeliğe dair bir programı varsa hafta bazında uygular.

Gebelik testi sonuçlarından sonra başlayan gebelik takvimi 3 aşamalıdır. Her aşama 9 ay 10 günlük toplam 280 günün, 3 kısma ayrılmasıyla değerlendirilir. İlk trimester, gebeliğin ilk üç ayını kapsayan dönemdir. İkinci trimester, gebeliğin dördüncü ayı ile altıncı ayının tamamlandığı dönemdir. Son trimester ise, son periyot ve 28. Aydan başlayarak 41. Haftaya kadar olan süreci kapsar. Her periyot kendi içerisinde haftalık olarak değerlendirilir. Bebek gelişimi ve anne değişimleri aylık olarak değil haftalık olarak incelenir. İzlenilen programlar, bu çizelge dahilinde şekil alırç bebeğin iç organlarının gelişimi, uzuvlarının tamamlanması hafta hafta gözlenir. Gebelik hesaplama takviminde bebeğin tamamladığı hafta sayısı, kaç haftalık adlandırılacağı ile ilişkilidir. Doğum başladığında kırk hafta tamamlanmış olur ve kırk birinci hafta içerisinde dokuz ay on günlük süreç yani toplam 280 günlük süre dolmuş olur. trimester hesabını tam yapmak ve haftalık inceleme yapmak, gebelik testi sonucuyla başladığınız gibi, size bebeğin doğacağı gün hakkında da bilgi verir.

  • 4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
  • 8-9 haftalıkgebeliklere 2 aylık denir
  • 12-13 haftalıkgebeliklere 3 aylık denir
  • 16- 17 haftalıkgebeliklere 4 ay denir
  • 20- 21 haftalıkgebeliklere 5 ay denir
  • 24- 25 haftalıkgebeliklere 6 ay denir
  • 28-29 haftalıkgebeliklere 7 ay denir
  • 32- 33 haftalık gebeliklere 8 aylık denir
  • 36 haftalık gebeliklere 9 aylıkdenir ve son 40. haftaya girilir.
  • 40 haftalık gebeliklere ise 9 ay 10 günlük denilir. Toplam 280 günlük gebelik süreci tamamlanır.

Gebelik testi sonucunda öğrendiğiniz gebelik hafta programı bu şekildedir. İlk trimester 13. Haftaya kadar geçen sürece denir. İkinci trimester 27. Haftaya kadar olan gebelik sürecine denir. Son trimester yani son üçlük ise, 28. Haftadan başlayarak 40. Haftanın dolması ve doğum anının başlamasına kadar geçen sürece denir. Doğum başladıktan sonra artık gebelik takvimi sona erer.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.