Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Gebelikte Diyabet

Hamilelikte Diyabet Sorunlari

Gebelik diyabet tanısı için elverişli bir devredir. Ağızdan 50 gr glukoz verilip bir saat sonra kan şekerine bakıldığında seviye

140 mgr/desilitre veya üstünde ise üç saatlik glucose tolerans testi yapılır. Eğer diyabet yanlız diyet ile kontrol edilebiliyorsa bu klas A ve¬ya gebelik diyabetidir (gebelikten sonra normale döner). Diyetle kan şekeri 120 mgr’ın altına düşmez ise insulin tedavisi gereklidir.
Gebelik diyabetinde anne kan şekerinin kontrolü daha zordur. Kolaylıkla hipoglisemi veya hiperglisemi olur. Gebeliğe bağlı hipertan¬siyon, idrar yolları iltihabı, polihydramnios daha sık görülür.
Fetus için tehlike daha yüksektir. Eğer diyabet tedavi edilmez veya tanınmaz ise artar. Morbidite böyle vakalarda iki mislidir. Macro-somia sık görülür. Zira glükoz plasentadan fetusa geçer ve fetus buna insulin sekresyonu ile cevap verir. Morbidite ve mortalite hiperinsuli-nizm fetusun daha da büyümesine neden olur. Tedavi edilmemiş di¬yabet vakalarında yeni doğanların ağırlığı 3/4 vakada ortalama ağırlığın üstündedir. Ayrıca yenidoğanda hipoglisemi (anneden gelen glucose kesilince hiperinsulinemia hipoglisemi’ye neden olur) ve solu¬num distres sendromu şansı da artmıştır.
Bazı uzmanlar gebelik diyabetinde ihtiyaç olmadığı hallerde bile profilaktik insulin verilmesinin makrosomia’yı önleyeceğine inanmaktadır.
Fetusta konjenital anomaliler, neonatal hiperbilirubinemi hipo-kalsemi ve hipomagnesemi de sık görülür. Bütün bu komplikasyonlar annedeki hiperglisemiye bağlıdır. Bu nedenle annenin kan şekeri iyi kontrol edilmelidir.

Tedavi:
Diyet: Günlük kalori 30-35 kal/kgr başına ve 125 gram protein (500 kal.) geri kalanı eşit olarak yarı yarıya yağ ve karbonhidrat olmak üzere ayarlanır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.