Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Gebelikte Egzersiz ve Spor

Hamilelikte Egzersiz Yapılır mi

Son yıllarda egzersiz ve spor yapan kadınların sayısı artmıştır. Gebelikte bu gibi aktivitelerin fetus’a zarar verip vermeyeceği endişesi vardır.

Hamilelikte Egzersiz Yapilir Mi ?

Hayvanlarda yapılan ve yine insanlar üzerinde tekrar edilen incelemeler makul derecede yapılan egzersizlerin fetusta belli bir hipoksemi yaratmadığını göstermiştir.

 

Bir kadın gebe kalmadan evvel yaptığı egzersizlere ve aerobik hareketlere gebeliğin büyük bir kısmında bazı değişikliklerle devam edebilecektir (yürüme, yüzme, aerobik hareketler). Önerilen sınırlamalar şöyledir: Aerobik hareket veya egzersiz sırasında kadın   konuşabildiği   sürece   emniyetlidir.   Fakat   nefes   nefese,

 

 

 

konuşamayacak hale geldi mi tehlike artabilir. Diğer bir ölçü de, nabızın 140 altında tutulmasıdır. Nabız 140 altında tutuldukça fetusa bir zarar olmamaktadır. Egzersizleri gebenin kendi toleransına göre ayarlaması icap eder.

 

Egzersiz yapan gebelerde doğum süresinin daha kısa olduğu inancı vardır.

 

Kayak yapmak, ata binmek yasaklanmamakla beraber tehlike¬leri kadına anlatılmalıdır. Sualtı sporlarına izin verilmemelidir. Keza gebelik hipertansiyonunda, çoğul gebelikte, kalp hastalarında veya uterus içi büyüme gecikmelerinden şüphelenildiğinde hasta istira-hatten daha fazla istifade eder.

Gebelikte Spor Yapılır Mı ?
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.