Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik

Gebelik hesaplama takvimlerine periyot olarak inceleme yapılır. Dokuz ay 10 gün süren hamilelik süreci, üçer aydan oluşan üç trimesterden oluşur ve bu şekilde incelenir. Her trimester içerisinde 12 haftalık süreci barındırır ve süreç hafta hafta gebelikdeğerlendirmesi olarak incelenir. Bebeğin oluşum ve gelişim süreçleri, hafta bazında değerlendirilir. Annelik, aynı zamanda duygu dönemidir. İçerisinde duygusallıkta olan bu duygu döneminde, annenin yaşadığı değişim ve gelimlerde haftalık olarak değerlendirilir.

  • İlk trimester: Gebeliğin başladığı günden, andan 13. Haftaya kadar geçen süreçtir. 12. Hafta tamamlandığında ilk trimesterde tamamlanmış olur. Bu haftalarda bebek, spermden embriyoya, plasentaya, cenine ve en son insan şekline dönüşür. Bu ilk periyotta bebek organları oluşum sürecine başlar, el- ayak- parmak gibi uzuvları belirmeye şekillenmeye başlar. Sistemlerinin ve sistem birimlerinin oluşumları başlar, gelişimleri devam eder. Annede ilk belirtiler başlamıştır. Mide bulantıları, uyku bozuklukları, ciltte ve göğüslerde değişiklikler, ağrı ve sızılar, şişlikler görülebilir. Hafta hafta gebelik yaşanır ve gebelik testleri bu ilk süreçte yapılır.
  • İkinci trimester: Gebeliğin ilk dönemi bittikten sonra 14. Haftadan başlayarak 28. haftaya kadar olan süreçtir.Gebeliğin tam yarısı olan 20. hafta da bu periyot içindedir. 20 haftaya kadar bebeğin tüm organları gelişimini tamalar. Bundan sonraki haftalarda büyüme olgunlaşma süreçleri şeklinde devam eder. Sinir sistemi, sindirim sistemi, boşaltım sistemi, kalp, damar ve dolaşım sistemi, tat- koku- his- işitme- görme gibi duyuları bu trimesterde gelişir. Vücut şeklini alırken belirginleşen el ve ayaklar, parmak ve tırnaklar şekillenerek oluşumlarını hızlı bir şekilde devam ettirirler. İç organların tamamlanmasıyla çeşitli salgılar salgılanabilir. Hafta hafta gebelikdeğerlendirilirken, annenin değişiklileri de incelenir. Ağrı ve sızıları artmıştır. Karın iyice belirgin bir hal almıştır ve göğüslerden süt gelmesi, renk değişikliği, sırt ve kaburga ağrılarında artış gözlemlenebilir. Kramplar artar ve seviyeleri artan hormonlar sayesinde eklem ağrıları hissedilebilir. Rahim ve mesanede sancılar fark edilebilir.
  • Son trimester: Ağrı ve sızıların arttığı fakat son düzlüğe girilen, kısa süre sonra mutlulukla taçlanacak bir dönemdir. Son trimester 28. Haftadan başlar 40. Haftaya kadar devam eder. Hamileliğin son aşamasıdır. Bebek artık bir insan şeklindedir. Tüm uzuv ve organları gelişimini tamamlamış, bebek dışardan gelen sesleri algılayarak geleceği Dünya’ yı az- çok tanıma başlamıştır. Bebekle kurulan iletişim hem anne hem de bebek açısından çok önemli ve çok değerlidir. Hafta hafta gebelik aşamaları izlenen bebek, zaman zaman ultrasonda görüntülenerek aralarındaki bağ güçlendirilmiştir. Bebeğin işitsel hafızası anne karnında başlar. Hatta vücut içerisinde ilk olarak kulak oluşumu başlar. Önce duyar bebek… Kendisine nasıl hitap ediliyorsa, ne şekilde seslenilip, hangi cümleler ile yaklaşılıyor ise, bebek işitsel hafızasına kaydeder. Önce duyarak tanır, sonra görerek bilir. Doğum sonrasında aslında sizi daha önceden tanıyarak gelmektedir bebek. İçerideyken yeterince duymuştur insanların ve Dünya’ nın sesini. Bebekle dokunarak da iletişime geçebilirsiniz. Bulunduğu suyun içinde onu en çok huzurla uyutan, kalp ritmi sesinin yanında, dışarıdan okşanan sıcaklığı muhakkak hissedecektir. Hamilelikte annenin, kendi karnını her okşadığında bebek hisseder. O da size hareketleri ile cevap vererek iletişime geçer.

Hafta hafta gebelik hesaplaması kan testiniz neticesinde gerçekleşir. Doktor tarafından hesaplanan çizelge her aşamasında her haftasında özenle değerlendirilip, programlar uygulanır. Kendinizde son adet tarihinizin ilk gününü bularak, gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bebeğin gelişimini izlerken, annenin değişimlerini mutlaka izlemeli ve değerlendirmelidir. Annenin sağlığı ikisi içinde gereklidir. Anne iyi olacak ki bebek de sağlıklı olsun. Anneye uygulanan sağlık, beslenme, egzersiz vs. gibi programlar ağrı- sızı ve sancılarını azaltır nitelikte olmalıdır. Düzenli olarak yapılan kan testlerinde anne bedeninde bulunan hormon seviyeleri, mineraller ve vitaminler gibi değerler ölçülür. Teknoloji ile gelişen tarama testlerinde, kan örnekli testlerde ise daha anne karnında iken bebeğin bir hastalığı olup olmadığına ya da downsendromu olup olmadığına bakılabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.